Вижте колко струва да се лекуваме от грип

Поне 120 лева излиза лечението на грип, ако човек го кара вкъщи, установи проверка на „Монитор“.
30 лева броим само за теста, с който се установява заразата. Той не е задължителен и затова не се заплаща от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Докторите се ориентират по симптоматиката дали пациентът е с грип или остро респираторно заболяване.
Дали той е от тип „А“ или тип „Б“ няма никакво значение, лечението е едно и също, поясни завеждащият детското отделение на Инфекциозната болница в София доц. Атанас Мангъров.
Освен теста, ако пациентът е дете и ходи на детска ясла или градина, родителите трябва да броят и 10 лева на педиатър, за да издаде медицинска бележка. Останалите минимум 70-80 лева са за медикаменти, витамини и пробиотици. Ако лекарят прецени, че болният може да развие бактериална инфекция, му предписва и антибиотици, с които сумата удря около 150 лева. В калкулацията не влизат загубите от болнични, които се изплащат месец след като документът бъде получен и обработен в НОИ.
Междувременно стана ясно, че най-популярното лекарство за лечение на грип е изчезнало от аптеките.
„Освен суспензията вече ги няма и трите таблетните форми както за деца, така и за възрастни“, поясни магистър-фармацевтът Николай Костов, който е председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
От близо месец няма и предпазни маски срещу респираторни заболявания, какъвто е грипът. Те свършиха в аптеките не само в малките, но и в големите градове още в първата седмица на февруари. Еднократно бяха внесени количества от Германия и Турция, но те свършиха за броени дни. Към момента те могат да се намерят в някои малки аптеки, където цената е 1,50 за маска, при положение че само допреди месец тя струваше 3 стотинки. В Пловдив тя удари рекордната цена от 4 лева за брой, но средно цената в града е 2 лева.
„Никога българинът не е купувал толкова много маски. Няма съмнение, че е заради страх от коронавируса“, коментира още магистър-фармацевт Николай Костов и допълни, че усилено хората купуват още дезинфектанти и медицински спирт.
Междувременно националният консултант по микробиология и директор на Центъра за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев заяви, че най-голяма е заболеваемостта от грип „Б“ в Бургас, Варна, Пловдив и някои от общините в София област, където вече са в епидемия. По думите му обаче в самата столица няма да бъде обявена.
„От 10 години за първи път наблюдаваме толкова скоростно развитие на втора вълна от грип Б. За последната седмица в Националната референтна лаборатория на центъра се доказаха 12 пъти повече случаи от грип „Б“, отколкото от тип „А“. За нашата страна е характерно, че различните области имат различна характеристика на грипните щамове. Това се дължи на факта, че се намираме на граници и пътникопотокът при нас е много интензивен, поясни проф. Кантарджиев. - В момента от грип „Б“ боледуват най-много децата до 14-годишна възраст и младите в трудоспособна възраст. Затова се обръщам към сънародниците си да вземат мерки за грипа, миене на ръце, ползване на маски и избягване на контакт с болни хора“, уточни проф. Кантарджиев. Той увери, че към момента грип „Б“ не дава по-различни усложнения и клиничната картина не се различава от нормалния, доминиращ през годината грип А.
Нова заплаха. 15 милиона души на косъм
Чудо! Кокошки снасят зелени яйца
Голяма новина за Християн Пендиков
Помните ли Вальо Топлото? За него всичко се промени
Ужасът в Турция! Втори българин в неизвестност
Една година война. Русия планира нещо зловещо
Трагедия без край! Звездна двойка под руините