Спирулината - суперхрана, но има и противопоказания

Тя има куп полезни свойства за здравето, заради които участва в редица хранителни добавки, диети за отслабване, рецепти за красота

Спирулината - суперхрана, но има и противопоказания | StandartNews.com

Една от суперхраните, добили популярност у нас, е спирулината. Тя има куп полезни свойства за здравето, заради които участва в редица хранителни добавки, диети за отслабване, рецепти за красота. Водораслото може да се открие в алкалните езера по цял свят. Има земен вкус, леко солен. Може да се добавя в салати, здравословни смутита, печива и сосове.

В съдържанието на спирулината може да откриете много протеини и същевременно минимално количество калории. Това я прави подходяща за различни хранителни режими и диети. Тя съдържа още много витамини и минерали, както и елементи като желязо, калций, витамини от група В, магнезий, калий. В 1 с.л. спирулина има 4 г протеин, 1 г въглехидрати, 25 калории, 0.5 г мазнини. Затова тя е и суперхрана.

Ето защо да приемате спирулина!

 Сред веществата, които може да откриете в спирулината, попадат и фитонутриенти, антиоксиданти и полифеноли, които защитават очите от проблеми. Те могат да бъдат превантивна мярка срещу дегенерация на макулата – заболяване, водещо до лошо зрение и слепота. Благодарение на противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на спирулината, дегенеративните процеси се потискат и очите запазват доброто си състояния. 

Сред най-полезните хранителни вещества за организма са омега-3 мастните киселини. Един от техните източници е именно спирулината. В нейния състав има и омега-6 мастни киселини. Те имат противъзпалително действие, съдействат за облекчаване на възпаления, тревожност и депресия, подпомагат мозъчната дейност и здравето на нервите. Омега-3 мастни киселини се грижат за регулиране на кръвната захар, подобряване на функцията на сърцето и намаляване нивата на лошия холестерол.

Зеленият цвят на спирулината се дължи на веществото хлорофил. Тя съдържа и бета-каротин. Веществата са силни антиоксиданти, които се борят с ракови клетки, възпаления, хронични заболявания и дегенеративни заболявания. Това води до укрепване на имунитета, контролира нивата на кръвната захар и състоянието на чревната флора.

Имайте предвид обаче, че спирулината може да има странични ефекти и да предизвика гадене, тежест или болка в корема, дискомфорт в стомаха. Може да окаже влияние върху приема на някои медикаменти. Ето защо е важно да се допитате до лекаря си преди да започнете да консумирате спирулина. 

Ако имате някакъв здравословен проблем, приемът на спирулина може и да не бъде подходящ за вас. Тя може да обостри някои симптоми на ревматоиден артрит, лупус, множествена склероза. Не консумирайте спирулина, ако сте бременна или кърмеща жена, защото не се знае как водораслото ще повлияе върху плода.

Статията има само информативна цел, не замества консултацията с лекар!

/Actualno.com/

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай