- Проблемът ни е липсата на лекари, а не недостигът на леглата в болниците
- Докато си болен от грип, няма как да хванеш коронавирус, казва доц. Нася Хаджиева
Доц. Нася Хаджиева е вирусолог, имунолог и микробиолог. Работила е в ИСУЛ, а голяма част от живота си е посветила на създаването на лекарство против рак, започнато от баща й Спартак Хаджиев. В момента "Катрапс" е ефективен метод за имунотерапия на онгологични заболявания, удължава живота на пациентите, преминали химиотерапия.
- Доц. Хаджиева, минали сме през всякакви епидемии - птичи грип, свински грип, доста Ваши колеги в началото на тази епидемия правеха аналогии и твърдяха, че няма да е по-опасно. Какъв е феноменът на новия коронавирус?
- Първо бих искала да кажа, че хората малко не правят разлика в микробното поле. Микробите се разделят на два основни вида - бактерии и вируси. И докато при бактериите има стени, белтъци, рибозоми и други органели, на които може да бъде въздействано с различни препарати, например антибиотици, вирусът е една гола нуклеинова киселина. Това е едно изключително перфидно оръжие, което не можете по никакъв начин да победите, защото нуклеинова киселина - и РНК, и ДНК, има и в нашите организми и те по нищо не се различават. Поради тази причина няма как да атакувате един вирус, защото няма къде да го хванете. Вирусът е най-големият завоевател - той няма никаква нужда да поддържа свои органели или цяла клетка, защото като влезе в клетката на човека, узурпира я и я кара да произвежда вируси. Това е изключително опасно - не е нещо, което не знаем, но трябва да бъдат ясни на хората. Антибиотиците не действат на вируси, защото няма какво да унищожат. Лекарствата, които се правят срещу тежки вирусни инфекции като СПИН, хепатит B, C и други, са лекарства, които увреждат нуклеиновата киселина. Това са изключително токсични лекарства, които, приложени на здрав човек, ще унищожат първо човека. При противогрипните лекарства единственото, на което разчитаме - ваксината, и което дава ефект, е това че вирусите се размножават много бързо и в огромни количества. Ние имаме милиарди клетки и когато те в горните дихателни пътища произвеждат вируси, единственото ни предимство е, че лекарството отива първо при тях. Но при много заболявания нямаме лекарства, прилагаме само ваксини.
- В случая обаче такива нямаме.
- Да, няма време. Произвеждането на ваксината изисква дълго време, за да се създаде нещо, което да бъде със същата имуногенност, да създаде имунитет, но да не създава болест. И поради тази причина трябва година, година и половина. Според мен с цялата мобилизация на Световната здравна организация би могло да стане и малко по-бързо, но има етапи, които не могат да бъдат пренебрегнати - например пробите върху хора. За съжаление вирусите, които атакуват животни, не атакуват хора и обратното, те са строго специализирани. И за лекарство, и за ваксина, вероятно ще чакаме поне година. Можеше да чакаме и десет години, но при цялата подкрепа, която дават правителства и частни организации, надявам се и тези критерии дали ваксината става, да се съкратят малко, надявам се да се получи за около година.
- Тоест срокът, който засега бе фиксиран до 13 април, може да се удължи?
- Да, може да се стигне до удължаване. Но до голяма степен това зависи от нас. Защото вирусът, колкото и да живее по повърхностите в околната среда, ако няма кой да пипа тези повърхности, ще умре. Дори и да живее 24 часа, което още не е доказано. Има вируси, които поразяват само човека. И ако няма човек, няма да има и вирус. Само че ние се доближаваме, контактуваме един с друг, всички живеем в общество. Няма как да се изолираме от цялото си живеене и вирусът намира подстъпи - това е страховит патоген.
- В този смисъл мерките, които се вземат, може би са дори недостатъчни?
- И на мен ми се струва така. Мерките са адекватни, не са закъснели, хората от щаба бързо реагираха, макар че малко ме е яд, че в него няма вирусолог. Ние не сме много, за цялата страна сме десетина души, някои от тях са водещи в професията, и според мен все пак един такъв специалист трябваше да бъде включен в щаба. Те направиха всичко възможно, но е много трудно да решиш каква да бъде мярката, като парализираш едно общество изцяло. Говори се за тотална карантина, да не можеш да излезеш от вкъщи. Но пък в тези две седмици, в които в Северна Италия никой не излизаше, вирусът изчезна - няма нито един нов случай.
- Може ли да се очаква пълна карантина и при нас?
- Да, може, защото Вие сама виждате колко бързо се размножава вирусът и как от един човек могат да излязат милиони и милиарди вирусни частици. Това е много труден въпрос обаче - да затвориш толкова хора по домовете им, никой да не работи и никой да не учи. Това е парализа за обществото. Аз съм обнадеждена, че се намериха програми, по които децата да могат да бъдат обучавани от вкъщи. Да не говорим за хората, които ще останат без заплати?
- Дали са готови и болниците ни да поемат тези болни?
- Вероятно не - винаги съм казвала, че най-големият проблем на болниците ни е липсата на кадри и липсата на грижа за медицински кадри. Как може аз да обучавам 6-7 години едни студенти по медицина, след което те заминават за Германия и Англия. Как лишаваш страната си от един такъв ресурс? Не може да нямаме анестезиолози, вирусолози, микробиолози, патолози. Педиатри нямаме... Частните болници няма да приемат без пари, тежките случаи ще останат отново върху държавните болници. Частните ще гледат пациента, докато не се влоши, и после хайде "Пирогов", хайде ВМА. А ние такива легла имаме 2000 в цялата страна. Виждате в каква дилема са лекарите в цяла Италия - кого да качат на апарата и кого да оставят. И ние трябва да сме готови за всичко това. Ние сме изправени пред доста сериозна криза - няма спирт, защото целият свят разходва спирта за собствените си дезинфекционни цели. Същото е с дезинфектанти и маски, скоро ще останем и без лекарства за реанимацията, защото ние не произвеждаме всичко, а внасяме. Без да създаваме голяма паника около презапасяването, хората не са толкова глупави и знаят, че в нашата страна ние произвеждаме малко неща, всичко друго е внос. И както ние затваряме износа на маски и медицински консумативи, съседите ни също ще затворят износа на определени продукти, включително хранителни. Няма начин това да не стане. Няма да останем без храна, защото има резерви на армия и прочие, но с лекарствата и консумативите нещата ще отидат много на зле.
- Доколко маските и ръкавиците ни предпазват?
- Предпазват ни. Вирусите се полепват по капчиците от слюнка, но капката е тежка, натоварена е с много клетка, тя няма да извърви повече от метър. Затова ние трябва да говорим от разстояние, да ходим с маска, да кихаме в лакътя и да не пипаме повърхности без ръкавици. Ако видите кихащ и кашлящ човек, няма да застанете срещу него. Но той ще си пипне устата с ръка, след това ще се хване за дръжката на метрото. Особено по металите, по гладките повърхности засега лошите прогнози са, че вирусът може да издържи и 24 часа. Затова - ръкавици при всички случаи, ако нямате други, сложете зимните си вълнени ръкавици, важното е да има нещо, което да изолира вируса от ръката. Защото човек пипа 90 пъти лицето си в продължение на половин час, без да се усети, а вирусите влизат през очите, носа и устата.
- А защо поразява предимно възрастни? Малките деца също нямат изградена имунна система...
- Този въпрос още не е ясен. Вирусът се прикрепя към определени рецептори. Най-вероятно поради незрялост на детския организъм, тези рецептори, към които би трябвало да се прикрепи, не са налични или са в много малко количество и са заети от грипни вируси примерно. Един страничен въпрос е, дали хората, боледуващи от грип, ще хванат новия вирус. Не, няма да стане - рецепторите в клетките на горните дихателни пътища са едни и същи. Затова и малко ни помага в момента грипната епидемия, вместо да ни вреди. Това е интерференция - тъй като местата са заети, вирусът минава и си отива. Но това не означава, че хората, преболедували от грип, придобиват имунитет - той е строго специфичен. Това е вирус, който е неизвестен, организмът го среща за първи път, трябва да го вземе, да произведе антитела в ромките на 14 дни, за да бъде имунизиран. При втора среща вече ще се справи.
- Какви мерки пропускаме?
- Мерки, които трябва да бъдат взети, са например скрининговите с теста "Има" - "Няма". Още не сме получили такива тестове. Това е обяснимо, защото целият свят ги търси, но трябваше да се погрижим за това малко по-рано. Казват, че е скъпо, но бих препоръчала тестът да е със заплащане, той не би трябвало да струва повече от 10 лева. И да бъде задължителен поне за хора, които контактуват с много други. Тези тестове могат страшно много да помогнат, като ни дадат информация колко е разпространен вирусът. Защото ние сега изследваме само хора, които имат симптоматика, но така прави целият свят. Не можем да кажем колко хора го пренасят, без да знаят. Поне за уязвими хора, или за такива, които са застрашени - ние ходим в болницата, вие ходите на работа, горките телевизионери са също на първа линия, доколкото виждам. Да не са изолирани от обществото? Това са неща, които могат да се направят. А другото, което е нужно, е обществото и държавата сега да си направят много сериозно изводите какви лекари са нужни, когато се планира обучението в близките години. Няма нужда от 350 болници, където няма нито един анестезиолог. Проблемът е липсата на медицинските работници, а не недостигът на леглата в болниците.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com