Политика

НАСА и "Гугъл" дават рамо на Плевнелиев за технопарка

Сиатъл. Как работи един от най- модерните компютри в света, показаха на президента Росен Плевенлиев в Наса Рисърч Парк. Много малко хора в света извън изследователите са допускани до него и това е огромно доверие, обясни президента. Държавният глава се срещна с представители на Гугъл, Сиско и HP като част от визитата му в Сан Хосе, Калифорния.

След разговорите президентът заяви, че е намерил съмишленици сред световните лидери в технологиите за проекта София тех парк. Сигурни сме , че ще успеем и ще намерим стратегически партньори в тяхно лице, заяви Плевнелиев. Професори и учени от Станфорд и НАСА вече са изявили желание да дойдат в България и да обучават млади българи, които стартират фирми или желаят да се занимават с високи технологии., обясни след срещите си президента. 

Той призна, че е обсебен от идеята за София тех парк и дори вече е започнал да рисува мастърплана на проекта. “Аз съм един от малкото хора в България, които са правили подобни проекти и разбират от тях”, обясни Плевнелиев, визирайки инвестицията в бизнес парк София.

Заплатите в сектора на високите технологии са по-големи от останилите, а този бизнес дори в моменти на криза е печаливш, затова искам повече млади хора да са заети в него и да получават достойно заплащане, каза Плевнелиев.

До месец кабинетът трябва да вземе решение за отчуждаване на терена край 4-ти километър от военното министерство, който е предвиден за изграждането на София тех парк. След което икономическото ведомство трябва да направи целева дъщерна фирма, чрез която да се усвоят 50-те млн евро от ОП”Конкурентноспособност”, обясни президентът.

Надявам се до края на годината да изчистим всичко около концепцията, каза държавният глава. По-рано през деня стана ясно, че е възможно да бъдат използвани идеите на Гугъл за дизайн на средата, както и техническото ноу хау от Сиско и HP  за заработването на парка. Надяваме се концепцията да е готова до края на годината, в средата на 2013 г. да направим първата  и през 2015 г. София тех  парк реално да заработи, допълни идеята си Плевнелиев. Вечерта той се срещна с българската общност в Опера хаус в Сан Хосе. Заради големият брой желаещи обаче не всички българи в Силициевата долина успяха да стиснат ръката на държавния глава. Работещи наши сънародници в Гугъл и Сиско до последно търсиха възможности да присъстват на срещата.

„Не бива да живеем от днес за утре, трябва да мислим дългосрочно, за мен като президент е много важно, освен че трябва да правим пречиствателни станции и инфраструктура, аз мисля, че е изключително отговорно към бъдещото поколение на България то да получи възможност за реализация във високо технологичните индустрии. Освен чисто битовите дребнотемия България трябва да успее да прескочи летвата и да гледа напред”, каза държавният глава.

„От 2,8 млн. работещи 2,2 млн. са много притеснени, но едни 500 000 българи, именно тези, които работят във високите технологии, тези които работят във фармацията, те продължаваха да консумират, да купуват коли и да подкрепят икономиката. Искам все повече българи да са в тази група. Искам да не са 500 000, а да са един милион, искам повече да са тези, които получават високи заплати. За мен не е достатъчно винаги да оферираме най-ниската цена и да казваме: елате при нас, защото е евтино”, посочи президентът.

В третия ден от официалното си посещение в САЩ президентът Росен Плевнелиев се срещна с българи, работещи в Google Labs. Президентът представи пред тях идеята за София тех парк като място за развитие на високите технологии. Това е моят фокус, подчерта Плевнелиев. „От време на време ни разказвайте за вашите постижения, за да ги показвам на хората. Искам българите да имат по-голямо самочувствие, както го имате вие тук, че правите нещо на световно ниво и го правите добре. Желая ви успех от все сърце”, каза държавният глава.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай