"Стандарт" предлага Алея на българската държавност в София и референдум за крепостите
Дълги години журналистът в мен вярваше, че след като е видял и отразил всичко - войни, финансови и политически кризи, битови жестокости, трудно може да се намери нещо, което истински да го разтърси. Не бях права. В последните месеци с ужас наблюдавам как не чак толкова далеч от нас хора с чукове рушат паметници на културата. Мъже с бомби превръщат в прах историята, независимо че по този начин не могат да я променят.
Наследството от миналото няма цвят - нито етнически, нито верски, нито политически. То е нашата памет. Затова всеки път, когато журналистът в мен трябва да отрази поредния вандалски акт в Ирак, българинът в мен дава клетва никога да не допусне нашата историческа памет - българската, да бъде изтрита.
Затова и не мога да скрия възмущението си от грозния спор, който се води през последните дни - трябва или не в столицата на България да има паметник на цар Самуил. Естетическите качества на монумента са отделен и крайно субективен въпрос - зависят главно от личния вкус и възприятия. Но
да се нарича кич идеята за паметник на велик български цар е обида
Напоследък се роди нова, страшна дума. Хейтърство. Лавина от яростна омраза се стоварва върху всеки авторитет, върху всяка нова идея. Хейтърството се разпалва със страшна сила особено когато идеята е свързана с историческата ни памет, с миналото ни. Независимо дали става въпрос за новия филм за Левски, за новия паметник на Самуил или за възстановяването на крепостите.
Най-голямото достойнство на кампанията "Чудесата на България", която провеждаме за пета поредна година, е, че тя не разделя, а обединява. Днес тя е сред малкото каузи, които карат българите да се гордеят. Затова ние се чувстваме длъжни да кажем "не" на хейтърството върху историческата ни памет. И да предложим две нови инициативи.
Първата е - Алея на българската държавност. Започваме широк обществен дебат трябва ли в столицата да има алея на големите български държавници, в която с обществени дарения - от фондации, бизнесмени, меценати да бъдат направени паметници на хан Аспарух, хан Крум, цар Борис Михаил Кръстител, цар Симеон Велики и други държавници.
Втората е "Референдум за крепостите". От началото на годината периодично се разгаря още един грозен спор -
докъде трябва да се възстановяват старините
Напълно - до зъбер, както от години апелира проф. Божидар Димитров, за да има какво да видят българите и чуждите туристи. Или частично - до там, докъдето има исторически доказани факти.
Днес е много модерно да се задава въпросът с обществено допитване ли се реализират подобни идеи. "Стандарт" и кампанията "Чудесата на България" имаме огромен опит. Вече 5 години правим национално гласуване за културно-историческото наследство, в което участват над 1 милион българи. Затова се наемаме да направим тези два референдума - за крепостите. И за това трябва или не да има алея на българската държавност и кои личности да бъдат представени в нея.
Чудесата на траките, най-старата цивилизация в Европа, правят втори месец фурор в най-известния музей в света - Лувъра. Дори Джордж Лукас разгледа всички 1628 експоната и се снима до главата на Севт Трети. До края на изложбата се очаква
над 4 милиона души от цял свят да видят българската изложба в Лувъра
Заявките тя да гостува и в други държави вече валят. Българската изложба в Лувъра е уникален шанс за привличане на чужди туристи у нас. Само преди ден браншът обяви, че вече регистрира 30% спад на туристи по Южното Черноморие. Тенденцията не е от вчера. Тя се задълбочава. И всички ние вече 5-та година алармираме, че тя може да се промени само по един начин - чрез развитие на културно-исторически туризъм. Той е целогодишен и изключително атрактивен за гостите от региона, Европа и новите таргет групи - японци, китайци, азербайджанци. Това може да стане само чрез създаване и промотиране на нови маршрути, които съчетават разнообразни форми за туризъм - археология, балнео и СПА, вино, кулинария и природа.
Преди да привличаме чужденците в България обаче, трябва да накараме първо българите да преоткрият Чудесата на България. Да видят разкопките, да влязат пак в музеите. Това също е стъпка от развитието на вътрешния, културно-исторически туризъм. Затова от името на кампанията "Чудесата на България" искам да направя предложение към министър Рашидов, кметовете и шефовете на музеи - за трите месеца на лятната ваканция билетите за ученици до 12 клас в музеите и културно-историческите обекти да бъдат безплатни. Така родителите ще имат още един допълнителен стимул да заведат децата си в музеите. Предложението не е каприз, това е практика в редица европейски и американски музеи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com