Наред с назначението на новия шеф на Военномедицинска академия в София се появи и информация за сливането на лечебницата с клиниката на другото силово министерство - МВР. Засега обаче преструктурирането не е потвърдено официално от властта.
Властта обмисля да слее две от големите ведомствени болници - ВМА и клиниката на МВР, научи "Стандарт" от два различни източника. Совалките текат от няколко месеца, но решение все още няма. Това не е първият опит да се окрупнят двете структури. Подобна идея имаше дори ГЕРБ. Тя бе лансирана лично от бившия вицепремиер Цветан Цветанов. До официално решение обаче и тогава не се стигна.
Една от основните причини за вливането на МВР болница във ВМА е намаляването на разходите чрез премахването на дублиращите се структури и оптимизиране на управлението. Идеята е да се създаде обща шапка, която да управлява клиниките, а хората в тях да се запазят. За да се направи подобна промяна обаче, са нужни поне няколко месеца, защото трябва да се инициират законови промени.
В момента и двете болници обслужват министерствата, на които са подчинени, както и цивилни пациенти. Във ВМА работят 34 клиники и 13 диагностични звена и лаборатории. Годишно лечебницата приема над 40 000 пациенти. Към края на тази година дълговете на Военномедицинска академия минават 90 милиона лева. Активите й обаче надхвърлят 3 милиарда. В същото време МВР болница има 19 работещи клиники и 5 диагностични структури и лаборатории и нито лев задължения. За 2012 г. приходите на лечебницата на МИ-МВР възлизат на 3,5 млн. лв., а на ВМА са 30,7 милиона.
Вчера нито едно министерство не потвърди, но и не отрече информацията. "Няма какво да се коментира, темата не стои на дневен ред", коментира Тодор Пройчев, парламентарен секретар на вътрешния министър Цветлин Йовчев. От министерство на отбраната също заявиха, че не знаят за подобен проект. Д-р Емил Райнов от БСП пък заяви, че не знае за такава идея.
Според информация на депутати за шеф на новата структура се спряга проф. Илия Баташки. От няколко дни той е зам.-директор на МВР болница. Доскоро той бе депутат от левицата, а преди това управляваше пловдивската болница "Свети Пантелеймон". Преди нея пък ръководеше УМБАЛ "Свети Георги".
Медици от двете болници обаче коментираха, че идеята за сливането не е добра. "Администрацията е малка част от болниците и не тежи на бюджета им", обясниха доктори. Някои от тях дори заподозряха, че целта е разпродаване на Военномедицинска академия, тъй като теренът, на който се намира, е в широкия център на София.
Идеята съществува от поне 4 години
Проф. Илия Баташки, бивш депутат от БСП и настоящ зам.-директор на МВР болница
"Подобна идея съществува от поне 4 години, в момента не е на дневен ред. Лично аз смятам, че подобно сливане няма да бъде удачно, защото двете структури си имат своите специфики. Въпреки че ще се запазят хората в тях и дейностите, съществува вероятност по-слабата да повлече по-силната надолу. Но ако се вземе подобно управленско решение, аз ще се съобразя с него."
Назначиха Кацаров, но за шест месеца
Новият шеф на ВМА от днес е доц. Крум Кацаров. Във вторник вечерта президентът Росен Плевнелиев подписа указа за назначаването му. Документът обаче е със срок от 6 месеца. Указът бе подписан в последния момент, тъй като решението на Министерски съвет бе изпратено на "Дондуков" 2 едва вчера следобед, обясниха от администрацията на президента. Заради забавянето във ВМА бяха осигурили и резервен вариант. За да не остане без шеф болницата, ген. Стоян Тонев бе издал заповед от сряда управлението да поеме доц. Кацаров, докато дойде и официалното му назначение.
Предложението до президента от Министерски съвет е за 6 месеца, тъй като доц. Кацаров ще има изпитателен срок. Военният министър Ангел Найденов е поискал от него и стратегия за справяне с натрупаните задължения на болницата. Новият й шеф трябва да представи и план за административна реорганизация с цел запазване и подобряване на имиджа на ВМА.
Орден "Свети Георги" за ген. Тонев
С най-високото отличие на Министерството на отбраната орден "Свети Георги" бе награден ген. Стоян Тонев вчера. На 60-годишнината на генерала отличието му връчи лично министърът на отбраната Ангел Найденов. На тържествената церемония той обясни, че орденът се дава на ген. Тонев за приноса му към развитието на здравеопазването и за повишаване на авторитета и доверието към армията, които е създал чрез работата си като шеф на ВМА. Генералът ръководи ВМА 12 години. В последния си ден като шеф на болницата той бе затрупан от подаръци и цветя, тъй като вчера навърши 60 години.
Държат ни поне 6 минути в аптеката
Поне шест минути ще ни обслужват в аптеката, когато отидем да си купим лекарства по здравна каса. Това условие ще залегне в договорите на фармацевтите с НЗОК, съобщиха от фонда. За сметка на това обаче няма да се пипат отстъпките на лекарствата, които фирмите дават на аптеките, и така цените им няма да се вдигнат.
Само фармацевти ще изпълняват предписанията на лекарите
И двете правила бяха залегнали в проекта за договор на здравната каса с фармацевтите за 2014 г. Те обаче разцепиха гилдията на две, заради което започнаха нови преговори между касата и фармацевтите. Идеята за промените дойде от Българския фармацевтичен съюз. Оттам искаха догодина аптеките да поделят отстъпките от цените на лекарствата, които получават от фирмите, с касата, вместо да ги дават на пациентите. Ако това станеше, цените на хапчетата щяха да поскъпнат с около 10%, сметнаха техни колеги собственици на вериги с аптеки. Вчера от касата заявиха, че са се отказали от тази идея. Те обаче ще възприемат другото предложение на фармацевтичния съюз за минимум 6 минути за обработка на рецепта. Това се прави, за да се гарантира, че хората ще се обслужват само от фармацевти, а не от непрофесионалисти, мотивираха се от БФС. Освен това догодина има идея да се въведе и правилото всяка рецепта да се обработва в аптеката, където са пациентите, а не в тъмната стаичка отзад. Така отново ще се пореже практиката неспециалисти да пакетират и раздават хапчета за хората по селата. Тази практика се прави най-вече от веригите на Марешки, но така стават грешки и се застрашава здравето на хората. Междувременно се готвят и промени в Закона за лекарствените промени. С тях трябва да се промени статутът на договора с касата, така че да не може да се обжалва във ВАС, обясни Димитър Маринов от БФС. Причината е, че фармацевтите искаха и миналата година да се въведат правилата за шестте минути и отстъпките, но те бяха атакувани от собствениците на аптеки в съда, заради което паднаха.
Здравният министър с екшън план в Брюксел
Здравният министър д-р Таня Андреева заминава за Брюксел, за да представи конкретните мерки и финансиране по здравната стратегия. На базата на тях от ЕС трябва да ни отпуснат и пари за следващия програмен период 2014-2020.
Отварят кабинети за млади бременни и деца в риск
Мерките предстои да се приемат и от кабинета. Една от тях предвижда осигуряването на трайно финансиране на медицински услуги по домовете за деца до 3 години и бременни, за които има риск да изоставят бебетата си. В момента такъв център има само в Шумен. Идеята е да се създадат подобни места във всички областни градове. Освен това сред конкретните мерки са залегнали и бонуси за общинските болници в малките населени места.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com