Големи промени с "Гражданска отговорност". Нови правила

Измененията бяха подкрепени на първо четене

Големи промени с "Гражданска отговорност". Нови правила | StandartNews.com

Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса за застраховане, внесени от Министерския съвет. Измененията бяха подкрепени от 106 народни представители, петима бяха против, 34 се въздържаха.

Част от предложенията за изменение са свързани със застраховката „Гражданска отговорност“. Въвежда се хармонизиран механизъм на ниво Европейски съюз за гарантиране вземанията на увредените лица в случай на неплатежоспособност на застраховател по задължителната застраховка на автомобилистите. 

Актуализират се размерите на минималните застрахователни суми по застраховката. Минималната застрахователна сума, за която се сключва задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт, е левовата равностойност на 6 450 000 евро за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, а за вреди на имущество (вещи) – левовата равностойност на 1 300 000 евро за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица.

Предлага се нова дефиниция за „превозно средство“ и се предвиждат изключения от задължението за застраховане.

С промените се залага удостоверенията за застрахователни претенции да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни претенции, съдържащи се в поддържания от него електронен регистър. В тази връзка са предложени промени в действащата национална уредба на системата „бонус-малус“ - коригиране на застрахователната премия по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ в зависимост от предявените претенции. Предлага се и промяна на механизма за финансиране на фондовете на Гаранционния фонд.

Борис Аладжов от „Възраждане“ изрази резерви към възможността, която се дава, всеки застраховател да определя дали да прилага „бонус-малус“, както и застрахователните компании сами да определят критериите за прилагането на системата, което според него обезсмисля съществуването ѝ. Странно, според него, е и предвиденото увеличение на минималната застрахователна сума, като вносителите обясняват, че се налага заради предстоящото въвеждане на еврото у нас, което налага формулировката „минимална застрахователна сума" да не бъде в лева, а в равностойността в евро. Към този момент застрахователната сума за имуществени и неимуществени вреди вследствие телесно увреждане или смърт е 10 420 000 лв. и според действащия курс евро/лев би трябвало да е около 5 300 000 евро, но вносителят предлага да е 6 400 000 евро, обясни Борис Аладжов.

Положително е предложението за отпадане на тавана от 5000 лв. за обезщетяване на хората извън най-близкия кръг на загиналите при пътнотранспортни произшествия, коментира още представителят на "Възраждане", предаде БТА.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай