София, Брюксел, Папа. В Унгария вилнее люта зимна виелица и в авиобаза Папа нивото на готовност е повишено. Военните са готови да помагат на цивилните, ако положението с навяващия преспи сняг излезе извън контрол. Заради извънредната ситуация командващият базата унгарски подполковник Ласло Ганглер се извинява на гостите си, че няма да може да бъде 100 процента на тяхно разположение. Гостуват му международна група журналисти, пристигнали в базата по покана на американската мисия към НАТО. Дошли са да видят на живо как работи Програмата на Северноатлантическия пакт за стратегически въздушни превози, в която участва и България.
Базата разполага с три "летящи гиганти" - самолетите С-17 Globemaster III. Представете си огромен гимнастически салон и размерите на този тип транспортен самолет ще ви станат ясни. Трите машини са собственост и се ползват съвместно от 12 държави, сред които и България. Тя е заявила 65 летателни часа със стратегическия транспортен самолет, срещу които
плаща годишна вноска и участва с персонал
Финансовото участие на всяка от страните е пропорционално на летателните часове, които е заявила. Всяка държава сама решава колко време за ползване да поиска в зависимост от амбициите, които си поставя, и от бюджета, с който разполага.
До идеята за създаването на такъв тип програма за въздушен транспорт се стига преди няколко години. Страни членки от НАТО започват да планират подобно обединение, за да посрещнат нуждите си от превози - задача, с която трудно биха се справили сами от финансова и логистична гледна точка. Така през 2008 г. България, Естония, Унгария, Литва, Полша, Холандия, Норвегия, Полша, Румъния, Словения, САЩ, както и Финландия, и Швеция, подписват меморандум за сътрудничество за създаването на програмата. Военните в базата обясняват, че и сега много други страни проявяват интерес към програмата, но не могат да се присъединят заради намаляващите военни бюджети. Самолетите С-17, всеки от които струва около 200 млн долара, се използват за превоз на оборудване и хора на дълги разстояния, вкл. от един континент на друг. Около 90% от оперативните разходи за всеки от самолетите са за гориво, затова и цената на поддръжката му зависи от цената на горивото. Огромният самолет се управлява от двама пилоти, а пилотската кабина е разположена на горно ниво, до което се достига по няколко стълби.
Пилотите от 12-те страни участнички минават една и съща подготовка, а обучението се осъществява предимно в САЩ. Обяснявайки работата, която вършат, военните от базата посочват, че от 2009 г. насам
80% от мисиите им са в Афганистан
Летели са също така до Ирак, както и до Хаити след силното земетресение през 2010 г. Ако сега някоя от страните членки на НАТО, която участва в програмата, реши например да помогне на Франция при операцията й в Мали, тя може да поиска от авиобаза Папа да транспортира военните й и оборудването й до африканската държава, обясняват нагледно работата си военните. Те могат да се включват и в спасителни и издирвателни операции, а за целта разполагат с хеликоптери Ми-8, които са в постоянна готовност. Както българските военни се включиха при бедствието в село Бисер, така и служещите от базата в Папа са готови да се притекат на помощ на местните в случай на нужда.
Военната база, приютяваща самолетите С-17, е в историческото унгарско градче Папа, което е на еднакво разстояние до Виена и Будапеща. Градът е малък и има едва 33 000 жители, но пък е богат на история и е известен със своите минерални бани. Самата база, в която има над 600 души персонал и техните семейства, има дълга история. Създадена е през далечната 1936 г. и по време на Втората световна война е използвана от германската армия. След края на войната тук се настанява съветската армия, която разполага своите изтребители МиГ. През 1961 г. унгарците поемат контрола върху базата, а 50 години по-късно вече е резервна база на НАТО. От юли 2009 г. тя действа като основен обект на Програмата за стратегически въздушни превози. Така бивша вражеска база в комунистическа страна и използвана от съветската армия, днес се оказва на другия фронт и се използва от Северноатлантическия алианс. Вероятно съдбата й споделят и някои от унгарските военни, които допреди 20 години са били противници с офицерите от Пакта, които днес наричат свои колеги.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com