Шин Бунам: България е перфектно място
Киселото мляко, дълголетието и природните ви феномени са сред най-интересните за нас, казва посланикът на Корея
Посланикът на Република Корея Шин Бунам е дипломат с над 30-годишен професионален опит. Заемал е високи постове в министерството на външните работи. Бил е посланик на Корея в международните преговори за климатичните промени, постоянен замеместник представител в централата на ООН в Ню Йорк и в Кувейт. В България е акредитиран през април тази година. Завършил е специалността "Германистика" в Сеулския национален университет и "Международни отношения" в Бостънския университет. Семеен е, има две дъщери.
- Ваше Превъзходителство, вече шест месеца сте в България. Как се чувствате тук?
- Харесвам вашата страна, българите и културата ви. Откривам все повече неща за живописната ви природа, за вкусната ви храна и богато историческо наследство. Допада ми климатът в България - вие имате 4 сезона като в родината ми. Наслаждавам се на свежия въздух и красиви гледки в планините ви. Обиколих Бургас, Варна, Казанлък, Пловдив, Велико Търново. Много съм впечатлен от доброжелателността на народа ви и от силното ви желание да засилите сътрудничеството и обмена с Корея.
- Нещо изненада ли ви?
- Архитектурата. Още с пристигането си бях впечатлен от красивите орнаменти и цветове по фасадите на много сгради в центъра на София – примери за монументален сецесион, често срещан в европейски градове като Берлин
и Виена. Съпругата ми и аз сме ценители на изкуството и за нас е голямо удоволствие да откриваме тези градски съкровища, разхождайки се в сърцето на столицата ви.
- Вашата съпруга споделя ли мнението ви за България?
- Напълно. Тя особено се радва на киселото ви мляко и шопската салата. Тъй като нашата резиденция се намира в Бояна, в подножието на Витоша, имаме спираща дъха гледка и свеж въздух – те добавят специален привкус. Особено през есента листопадът засилва красотата на пейзажа. Съпругата ми се занимава с дизайн и ръчна изработка на бижута. Направи самостоятелна изложба в чужбина. Сигурен съм, че престоят ни тук ще послужи като вдъхновение за нейното творчество. Тя високо цени българското изкуство, вашите творци. Скоро започва уроци по живопис при известен художник.
- Двете ви дъщери в София ли са?
- По-малката ни гостува наскоро и остана около три месеца. Тя хареса не само София и околностите, но и Велико Търново, Созопол, Несебър, Поморие, Варна, Балчик... Научи за културното ви наследство, очарова се от красивата ви природа. По-голямата ни дъщеря вече е омъжена и очакваме тя и зетят да ни посетят следващото лято.
- Вие сте полиглот...
- Започнах да уча английски в основното училище. След това избрах немския в гимназията, защото в Корея е задължително да усвоиш два чужди езика преди да завършиш средно образование. Само така човек може да разбере една култура. Чета "Фауст" на титана Гьоте в оригинал и това ми доставя огромно удоволствие. Немската литература и философия са изключителни в своята дълбочина.
- Познавате националните кухни в много държави. Защо харесвате българските блюда?
- Характерното за вашата кухня е, че е много здравословна и вкусна – с множество зеленчукови ястия, подобно на корейската. Със съпругата ми наскоро посетихме село Момчиловци, където наблюдавахме автентично производство на кисело мляко и опитахме домашно приготвени млечни продукти – беше уникално изживяване. Може би две от най-любимите ми неща в България са доброто вино и добрата храна. Откакто съм тук, опитах различни местни специалитети и наистина харесвам шопската салата и доматите „Биволско сърце".
- Какво е спортът за вас - в Корея сте работили и в тази сфера?
- Спортът играе важна роля в моя живот. От пролетта до есента през уикендите практикувам планинско ходене и играя голф, а през зимата обичам да карам ски. България е перфектно място за мен, защото създава благоприятни условия да се наслаждавам на любимите си спортове. Изумителните планини и природни феномени като Седемте рилски eзера и културното ви наследство, запазено в манастирите, правят България привлекателна дестинация за туристите. Имате най-добрите голф игрища в Югоизточна Европа. Сигурен съм, че много корейци ще посетят България, за да се насладят на храната и възможностите за спорт.
- Вие бързо се включихте и в спортния живот на дипломатическия корпус в София - спечелихте традиционния голф-турнир.
- Да, имах късмета да спечеля купата на годишния голф-турнир, организиран от българския външен министър през юни. Спортът помага за освобождаване от стреса от напрегнатата работата и ми дава чувство за сила. Сега съм наистина в очакване на зимния сезон, за да се възползвам от отличните ски курорти в България, за които досега само съм чувал.
- Какво може да се направи за по-голямото сближаване между българи и корейци в областта на спорта?
- Първата българо-корейска спортна среща е на Летните олимпийски игри в Сеул през 1988-а. Това събитие се превръща в крайъгълен камък в двустранните спортни отношения, което позволи на страните ни да погледнат отвъд общоприетите практики на първокласните олимпийски отбори. Оттогава България и Корея развиват връзките си в тази сфера и ние очакваме повече след подписването на двустранния Меморандум за разбирателство в спорта по време на посещението на президента Плевнелиев в Корея през 2015 г. Виждам обмена на ноу-хау и на най-добрите практики между български и корейски спортисти, треньори и федерации - с потенциал да станат ключови фактори за успешното представяне на националните ни отбори.И двете страни могат да използват своите солидни традиции в стрелбата, художествената гимнастика, борбата, за да подобрят постиженията си. Възхитен съм от огромните успехи, постигнати от България в олимпийското таекуондо. С подкрепата на корейското правителство вашата федерация WTF организира и участва в авторитетни международни турнири, в които българските спортисти печелят престижни награди. В продължение на три последователни години посолството заедно с Българската федерация по таекуондо организира турнир за купата на корейския посланик, който се радва на голяма популярност.
- Отношенията между двете страни се развиват успешно - в икономиката, инвестициите, културата, туризма... А как, според вас, върви взаимното опознаване между корейците и българите?
- Първата асоциация на корейците за България е свързана с вкусното и много здравословно кисело мляко и с розовото масло, което прави кожата ни толкова красива - известно е сред корейските дами. Нещо повече – корейците добре познават българската кухня, която е привлекателна за вкуса ни. Българският ресторант в Сеул е популярен сред сънародниците ми. У нас България е известна с красивата си природа и с древна история, каквато е и корейската. Корейци и българи споделят важни ценности. И двата народа са създали собствените си азбуки - Hangeul и славянската. Те ценят древното си минало и традиции. Вярвам, че нашите народи си симпатизират и приличат, независимо от географското разстояние.
- Корейците са все по-видими сред чуждестранните туристи в България...
- Само до преди няколко години Балканите и България бяха тера инкогнита за корейците, които по принцип пътуват много. Въпреки това, с процеса на глобализация, ролята на медиите и бързото развитие на комуникациите корейците все повече и повече се интересуват от вашата родина. Най-често употребяваната фраза за България е "Страната на дълголетието". Популярността на България се увеличава, благодарение на уникалната комбинация от красива и чиста природа, добър климат, здравословна храна, спа и уелнес удобства. Прибавете към това и богатата история и култура, които притежавате, и вече сте а must-see destination. Дестинация, която трябва да бъде посетена. Безопасността и сигурността на туристите е от първостепенна важност днес – а това е още едно предимство за България. За корейците, известни с любопитството си в опознаването на света, България все още е място, което трябва да бъде открито. По-агресивна рекламна кампания на вашата страна като туристическа дестинация няма да навреди. Наскоро предоставих в корейски вестник статия за чара и привлекателността на България – за стотиците минерални и горещи извори, за датиращата още от римско време традиция в спа-съоръженията, за висококачествените млечни продукти и отличното вино. За всичко онова, което определено си заслужава посещението.
- Какви са впечатленията ви от българските медии?
- Вече знам, че "Стандарт" отразява обективно и предлага задълбочени анализи на основните събития на деня. Той не гони само сензацията. В много трудна обстановка за печатните медии, вестникът ви успява да запази високи професионални стандарти и да засилва чувството на национална идентичност у българите чрез оригинални кампании; да привлича чуждестранни автори и читатели чрез своя електронен вариант на английски език. Освен всичко друго, "Стандарт" винаги е отразявал развитието на отношенията между Корея и България и културните събития, представени от мои сънародници.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com