Вчера на 78 години в дома си в Швейцария почина международният аферист Марк Рич. Целият му живот и целият му бизнес се свързват с измами и мошеничества за милиарди. Ако спазваме максимата "За мъртвите - или добро, или нищо", за него би трябвало да настъпи гробно мълчание.
Роден е в Белгия в еврейско семейство, което емигрира в САЩ заради нахлуването на Хитлер в страната и гоненията срещу евреите. Рано напуска училище и се заема с търговия на борсата. Името му излиза навсякъде, където се заговаря за неплащане на данъци и всякакви нарушения на законите с цел огромни облаги. Първият голям удар прави по време на световната петролна криза през 1973 г., когато купува нефт, без да се съобразява с ембаргото, и го продава по същия начин. Цар е на укриването на доходи и не плаща нищо, въпреки че многобройните му компании през 1980 г. вече продават нефт за 2 млрд. долара годишно, което за онова време са огромни суми. Рич е крупен играч и в търговията с оръжие, като не се притеснява да купува от Северна Корея и да продава в Иран, откъдето пък изнася нефт въпреки тоталната търговска блокада на държавата. Много скоро прокуратурата в САЩ, чийто гражданин е по това време, започва голямо разследване срещу него, което го кара да се изнесе моментално в Швейцария. Премества седалището на огромната си империя в офшорната зона на градчето Цуг и продължава да трупа милиарди без особени проблеми. Рич е цар и на подкупите. Вероятно този му талант кара израелският премиер Йехуд Барак и кралят на Испания Хуан Карлос да ходатайстват за него, когато Интерпол го обявява за международно издирване. А президентът Бил Клинтън в последния ден от мандата си го помилва. Кой знае колко е струвало това на милиардера! ЦРУ обаче малко след това възобновява издирването, а Клинтън заявява, че е бил подведен.
В началото на 90-те години обаче Рич надушва друга златна възможност - разпадащия се социалистически блок и невероятните възможности, които дава хаосът там. Той навлиза в Русия и с местни компании слага ръка на половината добив на алуминий. България също не остава извън полезрението му. Още през 1991 г. той успява да получи поръчка за доставка на нефт за рафинериите "Нефтохим" и "Плама", за което България тегли заем от Световната банка. Връщането му обаче предизвиква огромен скандал, защото се оказва, че вместо "Химимпорт", която фактически оперира с парите, заемът трябва да се връща от двете рафинерии, които имат задължение само да преработват суровината. В крайна сметка това коства фалита на държавната "Плама", която беше най-голямото предприятие в Средна Северна България и остави без препитание хиляди семейства. Така всъщност гешефтът на Марк Рич стана маята, която даде началото на пословичната корупция в България, купуването на министри и депутати. Впоследствие фирмата на Рич "Гленкор" беше намесена в няколко бандитски приватизации или опити за такива. Последният интерес на международния аферист беше към продажбата на ДЗИ, която обаче не стана негова. Колкото и парадоксално да звучи, причината е, че Рич намерил процедурата по приватизация "недостатъчно прозрачна и корупционна". Всъщност стана така, че учениците задминаха учителя си.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com