Тбилиси. Важно е да се запази европейската ориентация на страната, което не може да стане, ако няма демократични устои. Затова е важно демократичните устои на Грузия да бъдат защитени. Това заяви външният министър Николай Младенов по време на визитата си в Грузия.
В срещи с управляващите в Грузия и с техните политически опоненти премина вторият ден от обиколката на Младенов, неговият шведски колега Карл Билд и шефът на канцеларията на полския президент Яцек Михаловски в Южен Кавказ. Тримата изслушаха гледните точки на политическите противници в Грузия, където неотдавна властта се смени за първи път по мирен начин чрез избори и на власт дойде правителството на Бидзина Иванишвили. От тогава обаче близо 180 души бяха арестувани или им бяха повдигнати обвинения, като сред тях има и представители на бившата власт. “Ще следим много внимателно това, което се случва в Грузия, защото сме само 45 дни след изборите. Част от дисуксията ни беше по какъв начин Грузия може да осигури повече прозрачност на това, което се случва в момента, за да се свалят съмненията”, коментира Николай Младенов.
Шведският му колега пък подчерта важността от функционирането на правова държава. Младенов каза, че на новото правителство трябва да бъде даден шанс и че искат да чуят плановете му. Той припомни, правейки асоциация с българския опит, че понякога нещата са повече емоционални. Като загрижен приятел ЕС обаче ще наблюдава как работят демократичните институции в Грузия. Запазването на европейската ориентация на страната от новото правителство е важно за България и като търговски партньор на Грузия. През май догодина ще има среща на върха на Източното партньорство и трябва да се подпише споразумението за свободна търговия между ЕС и Грузия. Това за България ще има пряк ефект, защото тя има висок обмен с Тбилиси, а и ще се създадат много други възможности за родния бизнес. България е вторият по големина след Германия търговски партньор от ЕС на Грузия и осмия изобщо от всички страни. За 2011 г. стокообменът ни с Грузия според родната статистика е бил 590 млн долара, а според грузинската – 350 млн. Нашият износ към Грузия се е равнявал на 320 млн, а вносът – на 270 млн долара. България изнася към Грузия основно нефт и нефтени продукти, както и козметика и лекарства. Грузинккият внос у нас пък е предимно на необработена мед, както и на химически торове.
Младенов и колегите му се срещнаха с президента Михаил Саакашвили, с опозицията, с премиера Иванишвили и с външния министър Мая Панджикидзе и бе планирана среща с патриарх Илия Втори. На срещата със Саакашвили Младенов подчертал, че утвърждаването на демокрацията в Грузия е от ключово значение за България и ЕС.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com