Москва. Части от изгубената в Космоса руска станция "Фобос-грунт" за Марс може да паднат на Земята между декември и февруари. Ако токсичното гориво не изгори в атмосферата, има опасност за замърсяване на Земята.
Междупланетната станция, която стартира на 9 ноември, не успя да се насочи към Червената планета и заседна в околоземна орбита. Днес Русия официално призна неуспеха на марсианската мисия.
Всички опити да се установи връзка със станцията и тя да продължи към Марс се оказаха безуспешни. Теоретично специалистите от "Роскосмос" разполагат с още една седмица преди да се затвори благоприятната трансферна траектория към планетата. Експертите обаче заявиха, че вече нямат шанс да спасят "Фобос-грунт".
Останки от станцията се очаква да паднат на Земята в периода от края на декември до февруари. Къде точно ще стане това ще е ясно часове преди това да се случи.
Според един от ръководителите на Руската космическа агенция, по-голямата част от космическия апарат ще изгори в атмосферата, като на Земята се очаква да падне спускаемата капсула, изработена от твърди сплави, съобщи БНР. Опасност може да представляват и останки от 12-те тона токсично гориво, в случай че то не изгори напълно.
"Фобос-Грунт" беше първият опит от 15 години насам на Русия да поднови междупланетните полети. Основната задача на станцията беше да достави на Земята образци от почвата на спътника на Марс.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com