Кой спечели маратона в Ню Йорк

Какви са резултатите

Кой спечели маратона в Ню Йорк | StandartNews.com

На проведения маратон в Ню Йорк на първо място финализира етиопецът Тамират Тола.

Световният шампион за 2022 година не остави съмнение, че е най-добрият атлет по улиците на американския мегаполис и измина 42-километровата дистанция за 2 часа, 4 минути и 58 секунди. На второ място завърши кениецът Алберт Корир с резултат от 2:06:57 минути, а етиопецът Шура Китата допълни почетната стълбичка с 2:07:11 часа.

Перфектните условия в Ню Йорк направиха състезанието при дамите много по-драматично. Победата обаче отиде при кенийката Хелън Обири, която завърши за 2 часа, 27 минути и 23 секунди. На шест секунди от нея остана етиопката Летесенбет Гидей, а друга кенийка - Шарън Локеди, остана трети на още четири секунди.

Обири, Гидей и Локеди успяха да се откъснат от групата след 30-ия километър, а трите се впуснаха във финален спринт в последните 800 метра.

С Нюйоркския маратон завършва серията от най-престижните надпревари в дългите бягания за 2023 година. През този сезон бяха подобрени световните рекорди и при мъжете, и при жените.