Брюксел. Едва 15% от членовете в управителните съвети в България са от нежния пол, пишат еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг и еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен в статия, предоставена ексклузивно на "Стандарт":
Днес е Международният ден на жената, който се празнува в редица страни по света. Дамите играят все по-решаваща роля в съвременното общество, а в много държави са начело на властта. Равнопоставени ли са обаче те с мъжете, когато става въпрос за позициите им на управленско ниво в компаниите и предприятията? Този въпрос коментират еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг и еврокомисарят по икономическите и парични въпроси Оли Рен.
През последните няколко десетилетия Европа постигна значителен напредък във включването на повече жени към работната сила. Процентът на заетостта на жените е 62% в сравнение с 55% през 1997 г. Жените напредват с огромни темпове и в областта на образованието: понастоящем те представляват 60% от завършващите висше образование. За тези постижения допринесоха законодателството на Европейския съюз и финансовата му подкрепа.
Въпреки този напредък налице е един значителен недостатък: липсата на жени на висши ръководни постове в предприятията. Много квалифицирани жени не могат да разрушат невидимата преграда, когато изкачват корпоративната стълба
Фактите са красноречиви: от седем членове на управителни съвети в най-големите европейски компании (13,7%), както и от 30 председатели на управителни съвети (3,2%) само една е жена.
През последните години бе постигнат известен ограничен напредък.
Миналата година балансираното представяне на половете на ръководни корпоративни постове в Европа се увеличи с 1,5 процентни пункта (в сравнение с дългосрочната средна стойност на увеличение от 0,6 процентни пункта годишно). Само че около половината от увеличението в ЕС се пада само на Франция, която през 2011 г. въведе законодателство относно квоти за равновесие между половете в управителните съвети. Като цяло промяната обаче продължава да се осъществява бавно.
При сегашните темпове ще са необходими още 40 години, за да се постигне някакво равновесие между половете в управителните съвети. Броят на жените, председателстващи бордове на големи дружества, дори намалява, като спада до 3,2% през януари 2012 г. в сравнение с 3,4% през 2010 г.
В България ситуацията е малко по-добра - делът на жените се е увеличил с 4%, достигайки общо 15,6% от членовете на управителните съвети.
В тези трудни за икономиката времена, когато сме изправени пред двойното предизвикателство на застаряването на населението и на недостига на квалификации, е по-важно от всякога да се използват уменията на всички. Четири са основните причини, за да се подпомогнат жените най-накрая да разрушат невидимата преграда в управителните съвети на дружествата.
Първо, икономиката: привличането на повече жени на пазара на труда е важен фактор за подобряване на конкурентоспособността на Европа. Включването на повече жени в работната сила ще допринесе и за реализирането на целта на ЕС за увеличаване на трудовата заетост на възрастните до 75%. Пирамидата трябва да се изгради върху здрава основа.
Правителствата носят отговорност за подобряването и улесняването на баланса между професионалния и личния живот, за да могат хората да съчетават семейството с кариерата.
Второ, има и икономическо основание да се стремим към увеличаване на броя на жените в управителните съвети: все повече проучвания показват връзката между увеличения брой жени на ръководни длъжности и финансовите резултати на дружествата.
Например в доклад на McKinsey се констатира, че в компаниите, в които е налице равновесие между половете, оперативната печалба е по-висока с 56% в сравнение с компаниите, в които преобладават мъже. Ernst & Young направи проучване на 290-те най-големи предприятия, котирани на борсата. Бе констатирано, че приходите в предприятия с най-малко една жена в управителния съвет са значително по-високи, отколкото в дружества без нито една жена в борда.
Трето, няколко държави членки на ЕС предприеха действия, като въведоха правно обвързващи квоти за управителните съвети на дружествата. Първите държави, предприели тази стъпка, са Белгия, Франция, Италия, Нидерландия и Испания. Дания, Финландия, Гърция, Австрия и Словения приеха закони за квоти в управителните съвети на държавните предприятия. Тези различни правила за квоти представляват новост и могат да бъдат предизвикателство за предприятията, работещи в няколко страни от ЕС. Например предприятията трябва да спазват различни национални закони за квоти, ако искат да участват в процедури за възлагане на обществени поръчки.
Четвърто, европейците подкрепят по-доброто равновесие между половете. Според ново проучване на общественото мнение, обхващащо цяла Европа, 88% от запитаните смятат, че при еднаква компетентност жените трябва да бъдат представени по същия начин като мъжете във висшите постове в предприятията. В България този процент е 85%.
В цяла Европа всички, от политиците и представителите на научните среди до бизнес лидерите, са наясно, че жените и бизнесът са съвместими понятия. Това е голяма крачка напред.
Какви са следващите стъпки? Преди година Европейската комисия, Европейският парламент, както и министри от някои държави членки призоваха котираните на борсата дружества в ЕС да подобрят доброволно равновесието между половете.
Изпълнителните директори бяха призовани да подпишат "Ангажимента за участието на жените в управителните съвети в Европа", като се ангажират доброволно да увеличат участието на жените до 30% през 2015 г. и до 40% през 2020 г.
Досега обаче ангажимент поеха само 24 дружества в цяла Европа.
Ето защо Европейската комисия започна наскоро обществена консултация за набелязване на възможните действия на равнище ЕС, за да се отстрани липсата на равновесие в управителните съвети на европейските компании. Можем ли да продължим да разчитаме на саморегулиране? Нуждаем ли се от задължителни правила за квоти, каквито вече има в няколко страни от ЕС? Може би имаме нужда от координирани или дори хармонизирани действия на равнище ЕС?
Нуждаем ли се от квоти за всички дружества, или трябва да започнем с по-големите?
Разрушаването на невидимата преграда за жените в управителните съвети на предприятията е общо предизвикателство, пред което е изправена европейската икономика. Не можем повече да си позволим да губим талантите на жените. Постоянният провал на усилията ни да позволим и да насърчим жените да използват пълноценно своя потенциал ни струва скъпо. В тези трудни времена залогът е твърде висок, за да запазваме това положение. Време е да се действа.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com