София. Около 300 девойки под 18-годишна възраст са сключили брак у нас през 2011 г., показват данни на националната статистика. Броят на момчетата, които са минали под венчило почти в детска възраст е едва 11, докато момичетата, които са сключили брак на 18 или 19 години у нас, са близо 1000.
Според статистиката през 2011-а в България са били сключени около 21 500 брака, най-много между хора на 25-30 годишна възраст - над 14 хиляди. Значителен интерес към брачното съжителство е регистриран и от по-възрастните хора - около 800 брака.
Според българското законодателство минималната възраст у нас за сключване на брак е 16 години. В такива случаи разрешение за подобен брак се дава от председателя на районния съд по местоживеене на лицето, ако важни причини налагат сключването на брак. Практиката е наложила общо взето една важна причина - бременността.
Последни данни на СЗО отчитат засилване на тенденцията да се встъпва в брак преди 18-годишна възраст. Статистиката на здравната организация показва, че към 2010 г. близо 20 % от жените в европейския регион са сключили официален граждански брак преди пълнолетие.
Най-високи показатели на подобна тенденция се наблюдават в Турция, Грузия, Таджикистан, Молдова. Тенденцията се засилва и в някои страни от Източна Европа, без те да са цитирани конкретно.
Според експертите на СЗО от последиците на ранния детски брак страдат предимно девойките. Pанния брак ги лишава от нормално детство и юношество, като те в голяма степен са подложени на психологическо и домашно насилие, ограничаване на личната свобода, невъзможност да завършат нормално образованието си и впоследствие невъзможност да си намерят нормална работа.
Освен това бременността в ранна възраст е водеща причина за смъртност сред девойките между 15-19 години, предупрежда СЗО. Фондът на ООН за населението на планетата си е поставил за цел рязко съкращаване на браковете в ранна детска възраст и произтичащите от тях негативни последици.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com