Лондон
Хората се прозяват не само защото са уморени или скучаят. Така тялото охлажда мозъка, съобщи в. "Дейли телеграф", позовавайки се на американски учени.
Точно като компютрите, и мозъкът работи най-добре, когато е хладен. Натоварването му обаче води до прегряване, което намалява способността за обработване на информация. Когато главата се загрее, прозявката действа като природен "термостат", който пуска хладен въздух и мозъкът се връща към здравословната температура, обясняват учени от университета "Принстън". Тяхното изследване със 160 доброволци показа, че хората се прозяват почти два пъти повече през зимата, когато телесната температура е по-висока от околния въздух, отколкото през лятото. Когато е топло, ползата от прозявките е по-малка, защото вдишаният въздух е топъл като тялото.
Температурата на мозъка зависи от това колко информация обработва, от температурата на кръвта и скоростта, с която тя влиза в мозъка. Прегряването на мозъка предизвиква сънливост. Това е и причината да се прозяваме, когато ни се спи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com