Професори показаха спасени старини

Учени в бурен спор за пластмаси по крепости, дигитализират чудесата

Професори показаха спасени старини | StandartNews.com

София. Как и докъде да се реставрират паметниците на културата? Кой е отговорен за употребата на нестандартни материали при извършването на строителните работи? Тези и още много въпроси бяха дискутирани на международния форум "Опазване на недвижимото културно наследство", организиран от Министерството на културата. Дискусията бе водена от директора на НИМ проф. Божидар Димитров. Дебатите между родните учени откри почетният председател на ИКОМС проф. д-р Михаел Петцел. В експозето си той разясни дългия път, извървян от международното законодателство в тази област.

Срещата продължи с презентацията на реставрираните или намиращи се в реставрация културно-исторически паметници, към които се стичат хиляди туристи. Арх. Юлий Фърков представи върнатия блясък на Вила Армира, Виа Понтика, базилика "Сандански" и Цари Мали град. Неговите колеги Николай Тулешков и Жеко Тилев - двореца Евксиноград и крепостта "Кастрици". Архитект Константин Пеев се спря на уникалната реставрация на Княжеския дворец в София, където специалистите имаха сложната задача да съчетаят в хармоничен ансамбъл различни исторически епохи.
Най-бурен спор предизвика използването на съвременни материали при доизграждането на стари зидове. Поводът бе скандалният проект за крепостта "Кракра" край Перник, където вместо камъни се използваха пластмасови конструкции. Причината за употребата на съвременни материали бе обяснена с невъзможността да се излиза от предварителните параметри по отделните пера на бюджета, отпуснат за реставрацията на даден обект. Затова изпълнителите правят подобни замени, заяви арх. Юлия Жекова. Особено оживена дискусия се разгоря около това до каква степен да се реставрират античните и средновековните обекти. Проф. Божидар Димитров и арх. Николай Калъчев, които са привърженици на пълната реконструция, влязоха в дебат с група млади реставратори начело с Никифор Харалапиев, които държаха на автентичността.

Форумът бе закрит от зам.-министъра на културата Велислава Кръстева, която изрази задоволството си от състоялата се дискусия. Тя съобщи, че до 2020 г. с европари ще бъде направена дигитализацията на всички движими и недвижими културно-исторически обекти. И че оттук нататък в екипите, защитаващи подобни проекти, задължително ще има държавен експерт и архитект.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай