Първи в ЕС сме по охраняеми жп прелези и катастрофи на тях

Първи в ЕС сме по охраняеми жп прелези и катастрофи на тях | StandartNews.com

София. Парадокс! България държи първото място в Европейския съюз по процент на охраняемите жп прелези. И въпреки това е сред страните с най-много инциденти на жп прелези в общността.

Да - според статистиката в мрежата на НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) работят 788 жп прелеза. От тях 654 са охраняеми - т.е., оборудвани с устройства, осигуряващи безопасното преминаване на всички пътни превозни средства през прелеза. Така 386 (49%) от всички прелези в България са съоръжени с автоматични електрически или ръчни бариери, а 268 (34%) - с автоматични прелезни сигнализации. Дори държавата с най-голяма гъстота на жп мрежата в цяла Европа -

Германия отстъпва по този показател на НКЖИ

В същото време жп мрежата на НКЖИ е с най-малко неохраняеми прелези сред всички жп мрежи в целия ЕС - само 17%. Докато водачите в Германия трябва да отварят очите си на 4 при преминаването на 47% от прелезите в своята страна, а унгарците трябва да треперят на 49%.

С това положителното в статистиката на НКЖИ се изчерпва. Защото освен че е лидер по охраняеми прелези в ЕС, България заема и челното място и като страната с най-много инциденти на тези пресечни между шосейния и жп транспорт точки.

Според "черната" статистика на всеки 100 прелеза у нас се случват по 2,7 "внезапни срещи" между влак и пътно превозно средство (ППС). След нас са същите тези страни Унгария (с 2,01 катастрофи на 100 прелеза) и Германия (само с 0,67 удара на неохраняеми прелези).

В резултат на тези нерегламентирани срещи по жп прелезите у нас загиват средно по 6 души годишно. Толкова е и броят на тежко ранените.

Какви са причините за това парадоксално несъответствие между броя на охраняемите жп прелези у нас и броя на катастрофите?

Данните на Пътната полиция сочат, че за 90% от инцидентите на жп прелезите са виновни участниците в движението, пресичащи железопътните линии - т.е. водачите на МПС, ППС с животинска тяга, велосипедисти и пешеходци. Което ще рече, че те често правят опити да пресичат жп прелезите,

без да им пука от спуснатите бариери

и/или задействаните автоматични прелезни сигнализации, указващи приближаването на влак. Опити, някои от които са неуспешни и завършват в болницата и дори в гробищата. Защото незачитането на правилата е равносилно на опит за самоубийство.

Освен риск за живота и здравето на нарушителите всеки инцидент на жп прелез носи и сериозни материални щети на НКЖИ, а това ще рече - и на обществото: счупени бариери, повредени сигнализационни устройства и блокиране на движението на влаковете със сериозни последствия за пътуващите в тях, които отчитат сериозни закъснения за работа, училище и т.н. Това са резултатите от липсата на дисциплина от водачите и пешеходците, които не спазват правилата при преминаване през жп прелез.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай