Смолян, София. Правителството връчи вчера 30-дневно предизвестие на концесионера на "Горубсо - Мадан" за прекратяване на експлоатацията на рудника. Ако обаче в този срок бизнесменът Валентин Захариев изплати осигуровките, заплатите на служителите и сметките за ток, е възможно да продължи да добива руда, стана ясно от думите на зам.-министъра на икономиката Делян Добрев. Той специално отиде в парламента, за да направи изявление по скандала със спрените плащания на работниците в мините.
Ако "Интертръст холдинг" остане концесионер, държавата ще иска гаранции и ще осъществява по-строг контрол в бъдеще, за да не се повтарят настоящите проблеми. До прекратяване на договора с фирмата на Валентин Захариев се стига заради системно неизпълнение на основни задължения в него като осигуряване на здравословни безопасни условия на труд, плащане на осигуровки и заплати.
Бързо ще се намерят желаещи да поемат концесията на "Горубсо-Мадан", смята зам.-шефът на икономическото ведомство Делян Добрев. Вариант за изход от кризата бил или "Интертръст холдинг" да изплати заплатите, или междувременно да постигне споразумение с друг, който да поеме задълженията и отговорностите му. В противен случай, ако се стигне до прекратяване на концесията, решението можело да бъде обжалвано в съда и да се забави изплащането на заплатите. "Дори и след като влезе в сила прекратяването на концесията, ние трябва да стартираме търг за отдаване на тази концесия, което отнема време, и има опасност хората да останат без работа", добави Добрев.
Концесионерът не е плащал и концесионни такси. На 1 март, малко преди да започнат протестите на работниците, държавата е изпратила писмо до "Интертръст холдинг" - в 14-дневен срок да издължи таксата за втората половина на 2011-а. Няколко дни по-късно изплатил дълга от около 92 000-93 000 лв.
В сряда в Мадан пък пристигнаха президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев, вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров и лидерът на миньорите Пенчо Токмакчиев. Румен Каров, представител на протестиращите вече 10 дни пред сградата на "Горубсо" мъже, обясни, че са получили писмо за внесеното предложение за прекратяване на договора с Валентин Захариев - концесионер на двата рудника "Крушев дол" и "Петровица" край Мадан. "Искаме си парите, а вчера получихме само намек от директора на предприятието Съби Кичуков, че вероятно до дни ще ни преведат част от заплатите.
Според Каров обаче дори не ставало дума за договорената с министъра на икономиката Трайчо Трайков обща сума от 720 000 лв., а само част от нея. От името на собственика Валентин Захариев, който отново не присъствал на срещата, Кичуков добавил, че ще направят всичко възможно да запазят концесията и да покрият нужните изисквания за условия и безопасност на труд. В предупредителното писмо до "Горубсо" от Министерство на икономиката настоявали да не се допуска разрушаване на имущество в рудниците, както и нарязването на машини за скрап, обясниха протестиращите миньори. Хората на Трайчо Трайков настоявали още рудниците да се охраняват, докато бъде избран нов концесионер, за да не му се налага солидна инвестиция за възстановяването им.
Миньорите обаче имат сериозни подозрения, че "Горубсо Мадан" е източвано "на входа и изхода" в продължение на години. "Ние не искаме да станем второ "Кремиковци", искаме да работим и честно да изкарваме парите си", обобщи позицията на протестиращите си колеги Каров. Двата рудника обаче са запечатани от Инспекцията по труда заради сериозни нарушения на изискванията за охрана на труда. "При проверката констатираха само липсата на лични средства за защита на миньорите - каски, лампи, самоспасители, но това са дреболии в сравнение със сериозните нарушения, които ще видят, ако слязат под земята", коментира един от водачите на миньорския протест. Колегите му вчера се зарекоха: "Ще лягаме на земята, ще затваряме пътища, няма да спрем, докато не победим".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com