Варна. Има кръг от лица, които към момента считаме, че са заподозрени за убийството на варненския бизнесмен Йордан Харасимов. Това заяви окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров.
Той добави, че разследването смъртта на взривения бизнесмен продължава много активно. Чавдаров посочи още, че в интерес на разследването, не може да посочи конкретни лица и факти, защото рискува да провали работата на колегите си, които работят по случая. На въпрос има ли яснота, какъв точно е бил взривът, поставен в автомобила на убития бизнесмен, окръжния прокурор посочи, че все още не е изготвена докрай експертизата на ДОТИ, която се прави в София. Според неофициални източници обаче, става въпрос за две пресовки от по 400 грама тротил. Според обяснението на прокуратурата, мощният взрив е унищожил повече от уликите по престъплението и това много затруднява работата на разследващите.
Йордан Харасимов бе взривен в автомобила си на 24 февруари. Взривното устройство бе поставено под седалката на шофьора, като бизнесмена почина от раните си малко по-късно в МБАЛ „Света Анна”.
Усилено се работи и по другото знаково дело за Варна „Медузите”, каза още Чавдаров. Голяма част от разследването се провежда в чужбина, като Варнеската прокуратура е изпратила съдебни поръчки в 6 европейски държави. Разследват се големи парични потоци и преминаването им през банки, а е известно колко строга е банковата тайна в Швейцария, коментира още окръжният прокурор. Той заяви, че в сделката за купуването на автобуси втора ръка за общинската фирма "Градски транспорт”, по която бяха задържани градския лидер на БСП и бивш председател на общинския съвет Борислав Гуцанов, бизнесменът Даниел Славов, познат като Дидо Дънката, шефът на общинската фирма „Градски транспорт” и главната счетоводителка на фирмата. Нанесените щети от злоупотребите са за поне 2 милиона евро. Предмет на разследването са три сделки, сключени между 2003 - 2007 година за доставка на рециклирани автобуси от Германия и Франция. Иззети са томове документи, договори и счетоводни книжа, като проверката им изисква огромна работа. Има преплитане на банки, много фирми и физически лица, които трябва да се проследят. Затова, докато не се съберат всички данни за извършеното престъпление, няма да внасяме обвинение, категоричен бе Чавдаров.
42 досъдебни производства са образувани срещу организирани престъпни групи във Варна. Това съобщи още окръжният прокурор Владимир Чавдаров при представянето на годишния отчет на прокуратурата за миналата година. В съда са били внесени 28 прокурорски акта срещу 65 души. Приключени са 10 дела, като 52 са осъдени за ръководене или участие в организирана престъпна група. Според него, в противодействието срещу организираната престъпност са постигнати значими резултати. Показателни за това са приключените дела и осъдените хора, както и липсата на оправдателни присъди.
“Добрите резултати при работата срещу организираната престъпност се дължат основно на екипната работа в Окръжната прокуратура и максималната мобилизация на прокурорите”, подчерта Чавдаров. 1 730 души са били осъдени или санкционирани от съдилищата във Варненско през 2011 година, а влезлите в сила присъди са 2 279.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com