София. Кабинетът се зае да гони фантомите от чуждите къщи. Регионалното министерство и вътрешното ведомство са подготвили промени в Закона за гражданската регистрация, според които само собственикът на дадено жилище ще има право да казва кой да бъде регистриран на този адрес.
Сега по закон собственикът на имот дори и да разбере, че на адреса му има и други регистрирани непознати хора, не може да направи нищо. Защото според доскоро действащото законодателство не е необходимо по никакъв начин да удостовериш, че живееш на даден адрес. От няколко месеца обаче общините започнаха да изискват нотариален акт за собственост на жилище, договор за наем и съгласието на собственика при промяна на постоянния адрес. Всички регистрирани преди това обаче в чужди къщи не могат да бъдат отписани. Именно това е промяната, която предлага МВР.
Според предложението на нов адрес всеки ще се регистрира само след изричното съгласие на собственика. Той от своя страна пък ще може да направи проверка колко хора се водят на адреса му. И срещу нотариалния акт на жилището да отпише всички, които реално нямат право да ползват този адрес. Когато хората бъдат отписани, МВР ще ги предупреждава с писмо. Ще има дава двумесечен срок за подмяна на адреса и съответно за личната карта. А след това на тези, които не са спазили закона, личните им карти ще се обявяват за невалидни. "Така хората няма да могат да използват документите си за нищо", коментира за "Стандарт" шефката на дирекция "Документи за самоличност" Мария Костадинова.
И сега собственик на жилище може да забрани на адреса му да се регистрират други лица, но ако вече има такива, не може да ги отпише. "Тази възможност обаче се знае от много малко хора", коментираха експерти.
Отделно от това с промените в Закона за гражданската регистрация ще се създаде и услугата служебен адрес. Той ще бъде валиден за социално слабите хора, за ромите, които имат проблем с адресната регистрация и за децата, които излизат от социални домове например.
Сега, за да може да се регистрира даден човек с постоянен адрес някъде, трябва да представи или нотариален акт, или договор за наем със съгласието на собственика. В тази връзка се оказа, че много голяма част от ромското население и от социално слабите или деца, които са обитавали домове за сираци и искат там да им бъде постоянният адрес, това не може да стане, защото те нямат нито нотариален акт, нито договор, обясни Костадинова. Затова те ще получават служебни адреси, които най-вероятно ще бъдат на общини или социални домове.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com