Документи доказват българския произход на македонската църква. За това говорят рисунки, надписи, графити върху колоните на охридската "Св. София". "Открих над 200 рисунки и надписи-графити през 1989 г.", разказа вчера Овчаров, който вчера за първи показа снимки на прочутите надписи. "Те са от ХІV в. и са направени в канцеларията на охридските архиепископи от ХІV в. Макар да са на гръцки език, те се разчитат: "От Николай, архиепископ на България" и "От Константин, архиепископ на България".
Църквата е построена първо при Борис Михаил и седалище на Българската охридска архиепископия, разширена с Григориевата галерия, твърди проф. Овчаров.
Изображенията на прочутите надписи, открити от Овчаров през 1989 г. в катедралата на Охрид "Св. София", са от ХІV в. и са направени в канцеларията на охридските архиепископи от ХІV в. Макар да са на гръцки език, те се разчитат: "От Николай, архиепископ на България" и "От Константин, архиепископ на България".
С падането на България под византийска власт през 1018 г. с указите на император Василий II от 1019 г. - тя е понижена в ранг и обявена за Българска автокефална архиепископия със седалище в Охрид, последната българска столица и тогавашно седалище на българския патриарх.
Независимостта ѝ от Цариградската патриаршия е уредена до 1020 г. в споменатите три указа на император Василий II. Първоначално тя обхваща 31 епископии върху територията на цяла България, без част от Тракия. Там е постановено и предстоятелите й да са само българи. В изпълнение на тях първи архиепископ е определен българин от Дебър - Иван, монах от манастира „Свети Йоан", но след него това правило се нарушава, катедрата се заема от гърци, а броят на епископиите е намален.
Официалните титли на охридските архиепископи са: първоначално Архиепископ на цяла България, от средата на XII век се ползва и Архиепископ на Първа Юстиниана и цяла България или на всички българи.
"Работата в Македония е като работата на очен хирург", заяви вчера проф. Николай Овчаров на пресконференция в БТА по повод отправеното писмо от Охридската архиепископия до Българската православна църква (БПЦ). Според него решението на Светия Синод може да изглежда Соломоновско, но е единственото възможно. Ако изпълним искането на Македонската църква, срещу нас ще се изправят от Вселенската патриаршия, от Руската и от Сръбската църква. 70 г. бяхме в схизма, припомни проф. Овчаров.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com