Варна. 2500 българи са служили в българска част на НАТО от октомври 1951 до юни 1964 г. Това разкрива гостуващата фотоизложба "Рота 4093" за 3 март в парк-музей "Владислав Варненчик" във Варна. Българските войни, предимно политически емигранти от БЗНС, са служили в четири взвода с охранителни функции и още един с административни задачи, разказа директорката на музея Емилия Петкова.
Войскови формирования в НАТО е имало от всички тогавашни социалистически страни. Нашата част е била образувана по идея на д-р Г.М.Димитров, бащата на Анастасия Мозер. Българите са охранявали в три града в Германия - в Цайлсхайм, оръжейното депо северно от Карлсруе и обекти в югозападната част. Нашите са били в гарнизони на Щатските въоръжени сили и накрая са получили много дипломи за добра служба и принос в укрепването на структурите на НАТО в Европа.
Българските войни са развивали много силна благотворителна дейност, като са давали лични средства за домове и приюти в Германия. Те са изградили и свой параклис "Св.Иван Рилски", в който 10 години е служил отец Леонид, потомък на Граф Игнатиев - посочи Емилия Петкова. Сред българите натовци не се знае дали има варненец, но единият от командирите от 1952 до 1957 г. Борислав Байчев е бил родом от Шумен. При приемането на България в НАТО на церемонията са взели участие двама все още живи тогава военни от рота 4093. Те и наследниците на останалите офицери са дарили фотосите за ценната изложба.
На 3 март, Националният празник, парк-музеят "Вл.Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей в София, обявява Ден на отворените врати. Посетителите ще имат възможност да видят и постоянната експозиция на музея, посветена на битката при Варна срещу османските завоеватели.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com