Учени се питат кое прави един мениджър успешен

Учени се питат  кое прави един мениджър успешен | StandartNews.com

Питър Дракър? Чуят ли това име, образованите и компетентни бизнесмени и учени наострят слух. Автор на 39 книги за мениджмънта, иновациите и другите важни аспекти на икономиката, съветник на много титани в бизнеса и държавни лидери, в продължителната си кариера като анализатор, иноватор и преподавател Дракър е формулирал редица прости идеи и препоръки за безнеса. Приложени в практиката те са давали изумителни резултати.
 

Роденият и израснал в Австрия световноизвестен учен Питър Дракър, който се смята за "баща на модерния мениджмънт", почина на 95-годишна възраст през 2005 г. Но огромното му наследство съдържа безценни истини и полезни напътствия за успех в бизнеса. Освен това той насочва вниманието и към морала и етиката в бизнеса. Това в наше време често остава на заден план във вреда на истинския бизнес и обществото, което изисква от компаниите да са не само почеливши, но и социално отговорни.
 

Австрия тачи Питър Дракър така, както ние, българите, тачим американеца Джон Атанасов, "бащата на компютъра", който е с български корени. Във Виена, родният град на забележителния учен, неотдавна се проведе 8-ият "Питър Дракър форум", който събра в известната "Аула на науката" няколко стотин именити икономисти, учени и мениджъри. Те споделиха нови идеи за надграждане на заветите на Питър Дракър.

"Ние се стремим да надграждаме наследството на Дракър. Защото ситуацията се поменя, има нови технологии", каза за "Стандарт" председателят на форума проф. Прабху Гуптара. Той e шеф, изпълнителен директор или участник в бордове на няколко големи компании и организации.

На форума американският експерт Филип Котлър посочи примери с компании в САЩ, които са успели чрез иновации да бъдат печеливши, въпреки слабия икономически растеж в САЩ през последните години. Като град на иновациите в САЩ той посочи Чикаго, където действат много креативни специалисти по инавациите. Като страни с най-добро стимулиращо иновациите бизнес образование, той посочи Германия, Канада, Великобритания, САЩ и Швеция.

Широко място на форума беше отделено на темата какъв трябва да бъде съвременният мениджър. Дракър, който е създател на теорията на мениджмънта, отдава голямо значение на изслушванията и задаването на въпроси, от чиито отгвори зависи какъв да бъде моделът на мениджмънта. Форумът във Виена беше отлично място именно за подобен подход при търсенето на отговора на този сложен въпрос.

Основният извод от подробната дискусия беше, че новият тип мениджър трябва да е преди всичко рефлектиращ ръководител, който се вслушва в мненията на своя екип. Той не трябва да стои на върха на някакъв Олимп и да спуска надолу по йерархията нареждания, а да обсъжда заедно с екипа си оперативни и стратегически идеи за развитието на компанията, смята американският експерт по иновациите и мениджмънта Сара Армбръстър. Тя работи по стратегията за развитие на бизнеса в компанията Steelcase inc. Тази компания произвежда офис оборудване.

"Мебелите в офиса на мениджъра трябва да помагат за тесния профисионален контакт на шефа с екипа му и да бъдат снабдени с най-модерната съвременна компютърна и друга техника", каза Сара Армбръстър. В много от американските компании вече използват такова оборудване, което става част от ежедневието на новия тип мениджъри.

 

БЛИЦ

Въпросът е как да
се използват парите

Проф. Прабху Гуптара, експерт по безнес, мениджмънт и обществена политика

- Проф. Гуптара, с какво тазгодишния "Дракър Форум" допринася за продължаване на делото на "бащата на мениджмъта"?
- Участвайки в традиционните вече форуми, посветени на Питър Дракър, ние се стремим да надграждаме неговото забележително наследство. Но ние не смятаме, че неговите изключително ценни трудове трябва да бъдат "затвор" за нас. Защото ситуацията в живота и икономиката се променя и то много бързо. Появиха се нови технологии, финансовата ситуация е различна, законовата база също се промени. Затова за нас Питър Дракър е вдъхновение. Често използваме в работата си неговите заключения. Всички участници във форума мислим, че е много важно да проучваме новата действителност в рамките на неговите ценности.
- Какви бяха новите идеи при обсъждането на темите за иновациите, мениджмънта, капиталовложенията?
- Една от интересните дискусии беше за ролята на капитала. Как да насочим парите в най-правилния и полезен път и как да насърчим предприемачеството. Не само на глобално и национално ниво, но в рамките на самите компании. Защото големите компании обикновено имат средства. Така че въпросът е как да се използват тези пари. Друга важна тема е различните видове предприемачество. Единият вид е да продължиш да се прави това, което вече правиш, но по по-ефикасен начин. Има обаче и друга форма на предприемачество, което се стреми да прави нещата много различни в контекста на бизнес модели. Има новатерство в мениджмънта. Подробно обсъждаме тази тема, както и как различните иновации да бъдат насърчени, така че да спечели обществото от тях.
- В България и на Балканите е много важно да се развива малкият и средният бизнес, като основа на икономическия растеж. Какво според Вас е най-важното в тази област?
- Един от въпросите, по които трябва да помислим е, че националните системи не допускат бързото експериминтиране и придобиването на знания от неуспехи и провали с цел да се научи нещо. Дори в САЩ, където системата насърчава такъв подход, това насърчаване също е недостатъчно. Така че има нужда от усилия за създаване на национална култура, която да се отнася по-прятелски към предприемачеството. Защото, ако например данъчната система е прекалено строга, това създава трудности за бизнеса. Ако няма добри закони в страната, това също усложнява нещата. Националната култура не трябва да насърчава приятлеските кръгове. Отношенията и приятелството са важни, но неквалифицирани хора не трябва да заемат важни постове.
- Доналд Тръмп през януари ще влезе в Белия дом. Той критикува глобализацията в сегашщния й вид. Каква политика очаквате от него в бизнеса?
- Всеки президент има много власт и може да насочи нещата в една или друга посока. Но Тръмп ще има много, много власт. Защото за първи път от доста години Републиканската партия има мнозинство и в двете камара на Конгреса в САЩ. Той е в много благоприятна позиция да реализира, каквото реши. Първият въпрос е обаче какви промени иска. Вторият въпрос е как реално като президент ще ги реализира. Например, дали Тръмп действително възнамерява да вдига стена на границата с Мексико и да предприема мерки срещу имигрантите? Това са важни политически въпроси, но те не стимулират икономическия растеж.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай