Прогнозират 2,8% ръст на икономиката

Прогнозират 2,8% ръст на икономиката | StandartNews.com

Икономическият растеж на България ще се забави до 2,8% през 2017 г., прогнозира компанията за застраховане на търговски кредити Euler Hermes. Компанията припомня, че за 2015 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се повиши с 3,3%, а според оценките й през 2016 г. ръстът е достигнал 3,6%.

Анализът на Euler Hermes показва, че основните фактори за ръст през 2016 г. са нетното външно търсене и натрупването на запаси. За сравнение, през 2015 г. катализатори бяха инвестициите и увеличеното вътрешно потребление. През 2016 г. разходите за индивидуално потребление са се увеличили с 1,8% спрямо ръст от 4,5% за 2015 г., а публичните дори са намалели с около 1%.

Заради очакванията за реализиране на проекти, съфинансирани от Европейския съюз (ЕС), прогнозата е през 2017 г. инвестициите отново да отбележат ръст - с 1,5%, като публичните разходи се очаква да нараснат с 1%. Индивидуалното потребление ще се увеличи с 2%, прогнозират анализаторите.

Очакванията за ръст на потреблението се базират на стабилната тенденция за намаляване на безработицата. Компанията припомня, че нивото й беше 9,2% през 2015 г. За 2016 г. очакваното ниво на безработицата е 8,6%, а за 2017 г. се очаква плавно понижение до 7,5%.

През октомври 2016 г. за първи път от много време се наблюдава и лек ръст на банковите кредити, а през декември спира и дефлацията. За 2017 г. се очаква 1% инфлация основно заради очакваното увеличение на цените на горивата и енергията.

"Българите остават силно предпазливи и консервативни, като продължава тенденцията за увеличаване на депозитите в банките въпреки намаляването на лихвите по тях. За момента те са по-склонни да спестяват, отколкото да инвестират", казва Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България.

Положително отражение върху икономиката ни през 2017 г. ще продължи да има износът, който се оказа много важен фактор за предходната година с увеличение от 5,5%. Експортът се очаква да се запази на сходни нива и през 2017 г. с - с ръст от 5%.

Индикация за икономическата стабилност е и тенденцията за спад на фалитите у нас през 2016 г. Прогнозите на Euler Hermes са през 2017 г. нивата да се запазят и да бъдат открити около 650 процедури за несъстоятелност. В същото време средният срок за получаване на дължими суми за фирмите у нас се увеличава от 59 дни през 2015 г. на 63 дни през 2016 г.

"Усещането за относителна стабилност и наличието на някои положителни тенденции обаче не трябва да създават фалшиво спокойствие за компаниите. Възможностите за увеличаване на търговията и експорта, както и повишената динамика в икономиката на международно ниво, сериозните политически промени у нас и по света, очакваните промени след Brexit увеличават и рисковете", посочват от компанията.

Специалистите подчертават, че най-сериозни са опасностите за малките и средни фирми, чиято дейност може да бъде поставена под въпрос и от само една неуспешна сделка с некоректен партньор или партньор, изпаднал в несъстоятелност.

Анализ на риска по сектори

Анализът на Euler Hermes по сектори показва, че през 2016 г. с най-висок риск у нас е строителството. Причината за това е ограничаването на публичните инвестиции в инфраструктурни проекти.

"През 2015 г. няколко фирми показаха добри резултати и печалби, но това не може да се счита за дългосрочен здравословен ръст. Стабилизирането на пазара на труда раздвижи до известна степен жилищното строителство. Това е тенденция, която може да продължи и през 2017 г., но няма да е достатъчна, за да компенсира големите инфраструктурни проекти", твърдят експертите.

Транспортът е сектор, който изисква сериозни инвестиции за поддържане и обновяване на автопарка.

Секторите "Електроника" и "Телекомуникации" също са чувствителни, като тенденцията се очаква да се запази и през 2017 г. Търговците на електроника работят при ниски маржове и под постоянен риск за бърза обезценка на стоките.

Най-стабилните сектори у нас остават фармацията, химическата хранително-вкусовата индустрия, както и информационните технологии. Пазарът на стоки за дома също се очаква да се стабилизира заради тенденцията за лек ръст на личното потребление през 2017 г. В сравнително спокойната зона попадат и производителите на автомобилни части.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай