"В резултат от интереса на няколко инвеститори, CEZ Group реши да проучи пазара във връзка с капиталовите си инвестиции в България". Това съобщение се появи в официалния сайт на компанията.
От ЧЕЗ България не дадоха повече информация. Възможно е CEZ Group да продаде активите си у нас, коментираха анализатори.
ЧЕЗ оперира енергоразпределителното дружество, доставчик на електричество за бита за Западна България на около 2 млн. потребители и е търговец на едро на електроенергия. ЧЕЗ притежава и ТЕЦ "Варна" с инсталиран капацитет от 1265 мегавата, както и две инсталации за възобновяема енергия, пише още в официалното съобщение на CEZ Group.
Чешката компания влезе в България през 2004 г., придобивайки 67% дял в трите ЕРП в Западна България - "Електроразпределение Столично", "Електроразпределение София" и "Електроразпределение Плевен". Цената по сделката беше 281,5 млн. евро. Две години по-късно компанията закупи и въглищната централа ТЕЦ "Варна". Заради липсата на екологични инсталации обаче топлоцентралата трябваше да затвори в началото на 2015 г., припомнят от Investor.bg. През лятото на 2016 г. CEZ Group заведе арбитражен иск срещу България с мотива, че не може да защити инвестициите си в страната. "Ситуацията в енергийния сектор е критична, особено по отношение на ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията към момента на приватизацията", посочиха тогава от чешката компания.
Ако CEZ Group реши да напусне България, те няма да са първият голям инвеститор в сектора, който се изтегля. В края на 2011 година E.On се отказа от инвестициите си в Североизточна България и ги продаде на чешката Енерго Про за 133 млн. евро.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com