Втори шанс за повредени и скъсани левови банкноти.
БНБ за пореден път публикува практически насоки за преминаването към разплащания в евро след приемането на България в еврозоната.
Сред най-интересните аспекти са, че повредени и скъсани левови банкноти ще може да се подменят в банката директно с нови в евро; поредното напомняне, че до изтичане на месец от влизането в еврозоната разплащания ще може да се правят и в лева; че данъци и публични задължения в гратисния период ще може да се плащат в лева, но само в брой; през гратисния период от банкомати няма да може да се теглят суми в лева; и още много други.
Ето най-интересното от новата порция разяснения на Националната банка:
- Кога ще започне сеченето на евромонети с българска национална страна?
- То ще започне веднага след датата на вземане на решение от Съвета на ЕС за приемане на еврото от Република България в съответствие с чл.140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
- От какво зависи количеството, което ще бъде отсечено, и то строго фиксирано ли е?
- Първоначалното количество евромонети с българска национална страна по номинали, което предстои да бъде отсечено след датата на вземане на решение от Съвета на ЕС за приемане на еврото в Република България, е предназначено основно да замени българските разменни монети в обращение, които очакваме да се върнат в БНБ и респективно да бъдат заменени с евромонети.
- Оценката на потребността от нови евромонети е постоянен процес. При изготвянето ѝ се вземат предвид запасите в трезорите на БНБ, търсенето, тенденциите в динамиката на отделните номинали евромонети, както и ръстът на парите в обращение (в частност на разменните евромонети). Евромонетите си остават въпрос от национална компетентност, независимо, че изготвените разчети за потребността от производството на нови евромонети подлежат на одобрение от Европейската централна банка (ЕЦБ). Ако държава от еврозоната възнамерява да емитира монети с нови изображения – като например на възпоменателна монета с номинална стойност от 2 евро, тя е длъжна да уведоми Европейската комисия.
- Пускането на тези монети в обращение ще съвпадне ли с датата, от която България приема еврото, или това може да стане и на по-късен етап?
- Евромонетите с българска национална страна, както и евробанкнотите като национална официална валута, ще бъдат пуснати в обращение на датата на въвеждане на еврото в Република България, като това е именно денят, посочен в Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България.
- Пускането в обращение ще бъде само в България първоначално или има друга схема на дистрибуция?
- След пускане в обращение от БНБ на евромонетите с българска национална страна в България, същите ще могат да се ползват като разплащателно средство във всички страни от еврозоната.
- Какво ще бъде първоначалното количество, с което ще бъде захранено паричното обращение?
- Към датата на въвеждането на еврото, БНБ ще осигури достатъчно количество както от евробанкноти, така и евромонети с българска национална страна от всички номинали, така че да посрещне потребността от тях за период поне от 1 година. Първоначалното количество ще зависи и от количествата евробанкноти и евромонети, които банките ще заявят и изтеглят от БНБ преди датата на въвеждане на еврото.
- Възможно ли е метал от изтеглените от обращение български монети да бъде използван и за отсичане на българските евромонети?
- Краткият отговор е не.
- Има ли яснота откъде ще бъдат взети назаем банкнотите евро и какво първоначално количество ще бъде необходимо?
- Да, има яснота. БНБ е предприела необходимите стъпки за осигуряване на достатъчно количество евробанкноти, които да заменят българския лев през първата година от въвеждане на еврото.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com