Бизнесът въстана срещу скъпия газ

Бизнесът въстана срещу скъпия газ | StandartNews.com

София

Бизнесът скочи срещу скъпия газ. Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България официално се обяви против поредното увеличение на цената на синьото гориво. С декларацията КРИБ изцяло застава зад Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, насочена срещу драстичното увеличение на цената с 36,5% от 1 октомври, което поиска "Булгаргаз".

Според бизнеса необяснимо е защо в поисканата цена за следващото тримесечие не се отчита сериозното поевтиняване на петрола, въпреки че във формулата за изчисление е заложена цената на алтернативните горива. От "Булгаргаз" обясниха, че при изчисленията се включва средната цена на петрола през последните 90 дни, а в случая в тях влизат и пиковите моменти, когато барелът струваше около 150 долара. Предвид се взима и средният курс на долара, но само за последните 30 дни, а точно тогава американската валута започна възхода си. От КРИБ обаче са на мнение, че вероятно проблемът се крие в тази формула и е време ДКЕВР да я актуализира.

Бизнесмените се питат дали с поскъпването на газа държавата не иска коректните платци да субсидират огромни длъжници на "Булгаргаз" като "Кремиковци" и топлофикациите. КРИБ призовава енергийното министерство, ДКЕВР и бизнеса да седнат на масата за преговори, защото единствено така може да бъде намерен компромис, който да не доведе до фалити в индустрията ни и да не изгони чуждите инвеститори.

Кристиан Костурков

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай