София
50% по-високи данък сгради, такса смет, налог за прехвърляне на имот и наследство може да плащаме от 1 януари 2009 г. За стар апартамент от 60 кв. м в центъра на София вместо 112 лв. данък и 120 лв. такса ще се плащат 168 лв. данък и 180 лв. такса. Причина за това е предложеното от Министерството на финансите вдигане на данъчната оценка на имотите с 50%. Предстои промените в Закона за местните данъци и такси да бъдат внесени в Министерски съвет.
С вдигането на данъчните оценки повече пари ще се плащат и на нотариусите при покупка на имот. Същевременно се дава възможност на общините да не вдигат данък сгради, такса смет, както и налозите за прехвърляне на имот. Това става, като се намалят минималният и максималният размер на налозите. Вместо сегашните граници за размера на данък сгради от 1,5 до 3 на хиляда от оценката на имота, догодина налогът ще бъде от 1 до 2 на хиляда от оценката.
Намаляват се и минималната и максималната граница на налозите за дарения, наследство и прехвърляне на имот. Но крайната дума за размерите на данъците ще имат общинските съвети. Данък сгради в София сега е 1,875 на хиляда. Ако общинарите запазят този размер, догодина данъкът ще бъде точно с 50% по-висок. Същевременно в някои общини скокът на данък сгради може да бъде двоен. От една страна, се вдига данъчната оценка на имотите с 50%. Освен това, ако сега в общината се плаща минималният налог от 1,5 на хиляда, догодина кметството може да избере горната граница от 2 на хиляда. Така крайното увеличение на данъка ще бъде точно два пъти.
Повишаването на данъчната оценка на имотите ще стане с увеличаване с 50% на коефициентите за местоположението им. Тези коефициенти са с най-голяма тежест при определяне на данъчната оценка, тъй като отчитат категорията и зоната, където се намират, дали имотът е в строителни граници или извън тях, дали е във вилна зона. По отношение на производствените и селскостопанските имоти коефициентите определят дали те се намират в благоприятно или неблагоприятно положение от гледна точка на инфраструктурата.
Заради вдигането на данъчните оценки се предлагат нови срокове за плащане на налозите през 2009 г. В случай че към 1 януари 2009 г. определените през настоящата година размери на данък сгради, данъците за дарение, придобиване на имот и за наследство не отговарят на новите минимални и максимални граници, се предлага до 31 януари 2009 г. общинските съвети да определят нови размери.
Ако в този срок размерите на съответните данъци не бъдат променени, за 2009 г. ще се плащат минималните размери на данъците, определени в закона. За да могат общинските съвети да направят промяната, да отпечатат съобщения за размера на налога и да ги изпратят на хората, за 2009 г. се удължава срокът за първата вноска за данък сгради - от 1 март до 30 април. Който плати целия налог до 30 април, ще ползва 5% отстъпка.
До 31 януари 2009 г. общинските съвети трябва да приемат и новия размер на такса смет. Ако общинският съвет не вземе решение, то всеки ще плати такса за събиране на боклука в размера от настоящата година.
Стефан Кючуков
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com