В България е необходим широк обществен дебат за дългосрочните последици от либерализирането на продажбата на земеделски земи и придобиването им от чужди граждани, включително извън Европейския съюз. Това заяви днес президентът Румен Радев на среща с председателя на БСП Корнелия Нинова, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Срещата се проведе по инициатива на Нинова и на нея беше подчертано, че страната ни трябва да проучи опита на другите държави - членки от ЕС за регламентиране на продажбата на земеделски земи и за въвеждането на гаранции за националните интереси, преди промяна на действащите закони.
В България се предлага въвеждането на най-либералния режим в тази насока. Необходимо е този дебат да се води и в рамките на Европейския съюз", заяви на срещата Корнелия Нинова.
По време на срещата Корнелия Нинова запозна държавния глава Румен Радев с позицията си за провежданата реформа в българската правосъдна система, както и за предложения нов антикорупционен закон. Според лидера на БСП предлаганите законодателни промени не отговарят на обществения интерес и не гарантират ефективно противодействие на корупцията.
България трябва да има една външна политик, каза президентът Румен Радев по време на традиционната годишна среща на посланиците ни в чужбина.
Моето присъствие днес тук e знак, че президентската институция е ангажирана изключително сериозно с вас, с вашата отговорна и изключително сложна дейност. Българската дипломация има непреходната роля да бъде гарант за просперитета и сигурността на българския народ със своята високо отговорна дейност. Условията за ефективността на външната политика са страшно много, но бих откроил няколко – наличието на ясна визия и приоритети, наличието на ясни механизми за изработването на единна национална позиция, наличия на ясни принципи във външната политика, не на последно място – наличието на силни инструменти за реализиране на тази политика и най-важното - качествен личен състав, продължи държавният глава.
Имаме нормативен вакуум относно процеса как точно се изработва. Нагледали сме се в миналото как колкото играчи имаме на външната политика, толкова позиции има България. Трябва да има една външна политика и тя трябва да бъде ясно дефинирана. Това е моята амбиция, заедно с външно министерство и с и вашата експертиза да изготвим ефективен процес как тази политика да се разработва и споделя от всички институции, продължи Радев.
Българското правителство е задало ясни и добре структурирани приоритети за председателството на Съвета на ЕС. Да, амбициозни са. Важно е да променим нагласите на хората за това председателство. То не е, за да извлечем някакви страхотни ползи за България. Ползите ще дойдат на по-късен етап. Трябва да покажем, че България може да бъде лидер и може да управлява процесите в ЕС, тогава ще дойдат ползите – на по-късен етап, когато отношението към България бъде друго, заяви президентът.
Европа на различни скорости е факт, ние не можем да кажем на държавите, които са по-напред от нас да спрат и да изчакат малко. Напротив за нас най-важно е да знаем, че бягаме на същия стадион в същата писта. Акцентът ще бъде на засилените сътрудничества и там трябва да бъдем изключително активни. Мястото на България е в Шенген. Крайно несправедливо и нерационално е ние да защитаваме европейските граници, да се грижим за сигурността на европейските граници, а нямаме достъп до единната информационна система. В това трябва да убеждаваме всеки ден, категоричен бе Румен Радев.
Трябва да внимаваме от бързане да не напредим повече, обяви той за стремежите да станем част от Еврозоната.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com