С нея усложненията при интервенции на глезена са по-малко
Пълното възстановяване е между един и три месеца, казва д-р Михаил Вулджев,
ортопед - травматолог в МБАЛ "Света София"
28-годишният Събко С. живее и работи в Холандия. Забравил за проблема си, защото ходи нормално и спортува. Едва ли обаче е забравил за лекарите, които са му помогнали. Всичко започва преди няколко години със силни болки в десния глезен, след спортна травма. Усилват се от постоянното претоварване на крака при игра на скуош и футбол. През миналата година младият д-р Михаил Вулджев предлага на пациента иновативната безкръвна операция. Операцията се извършва с подкрепата на д-р Христо Мазнейков. Продължила около час. Следва физиотерапия и пълно възстановяване.
- Д-р Вулджев, каква е сложността на операциите на глезена?
-Това са стандартни операции, които в миналото са правени открито, с разрез. В днешно време част от тези операции се правят артроскопски, така наречените безкръвни операции. При тях, вместо разрез има две дупчици по 5 мм., през които с помощта на камера и специални инструменти се извършва интервенцията.
В България този метод е добре познат и се използва от много колеги, като основно се работи в предния отдел на ставата. В нашата клиника доста разширихме спектъра на тези операции, като започнахме да прилагаме метода и в задния отдел на ставата. Артроскопските достъпи се правят от двете страни на ахилесовото сухожилие. Това позволява лечение на заболявания на задния отдел на глезенната става, субталарната става, ахилесовото и други сухожилия в областта.
Относно сложността, не бих казал, че са толкова сложни за опитен артроскопист. Все още новите възможности и индикации на задната артроскопия не са познати и популярни сред повечето ни колеги.
С колегите ми оперираме глезените на доста спортисти. Наскоро на едно младо момче, футболист от ЦСКА, в екип с д-р Добрев, извършихме комбинирана задна и предна артроскопия, като едновременно, с минимална травма решихме няколко проблема на глезена. В резултат на това пациентът се върна към професионалния спорт само месец след сложната операция.
Най-важното в хирургията е, че трябва да има правилните индикации за дадената интервенция.
- Може ли да се употреби думата уникална за подобен вид операция?
- В световен мащаб, не. В България голям процент от тези операции не се извършват на други места.
- Какво усещат хората, за да ви потърсят за помощ?
- За хората това лично е изява на някаква форма на болка в задната или предната част на глезена, в областта на петната кост, ахилесовото сухожилие, дълбока неопределена глезенна болка или прескачане на сухожилията от външната страна на глезена. Някои от тези проблеми могат да бъдат решени с минимално инвазивна техника, вместо чрез класическите операции с разрез.
С новия метод усложненията са по-малко. Хората по-бързо се връщат към нормалния си начин на живот.
- Как се появяват тези проблеми в глезена, при определени травми ли?
- Понякога това са различни вродени вариации на костите или сухожилията, които в даден момент, след травми или спорт се провокират. Възможно е да се отчупят малки костни парченца, а понякога след фрактури на петата се развива вторична артроза, която ограничава движенията и започват болки. Тогава правим специфична операция- артроскопска субталарна артродеза.
- С каква упойка се правят тези инвазивни операции?
- Със спинална упойка в кръста или с блок на нервите само от коляното надолу.
- Лесно ли е възстановяването?
- Пациентите обикновено започват да ходят без патерици още на същия ден. Пълното възставяване е между един и три месеца.
- Покриват ли се от НЗОК тези безкръвни операции?
- Покриват се от НЗОК, но има и доплащане за консумативи, което е някъде около 400 лв .
- Вярно ли е, че клиниката, в която работите, е пионер в артроскопия на тазобедрена става?
- Да. Това е един метод, с който се извършват органосъхраняващи операции, когато поне част от хрущяла все още е запазен. Най-често се прилагат при по-млади пациенти или спортисти с болки в тазобедрената става.
- Защо се ориентирахте към ортопедията?
- След дипломирането си като лекар не бях убеден, че искам да се занимавам с хирургия, но винаги съм искал да правя нещо с ръцете си - какво по-добро от ортопедията и травматологията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com