Когато болниците са фирми, страдат пациенти и лекари

Когато болниците са фирми, страдат пациенти и лекари  | StandartNews.com

- Много отдавна се говори, че проблемите в здравеопазването идват именно от това, че болниците са търговски дружества. Така ли е наистина?

- Отдавна алармираме за този проблем. Бих могъл да кажа,че това е един от сериозните фактори, които превърнаха нашето здравеопазване в търговия, която в никакъв случай не брани интересите на пациента. Много пъти сме давали пример, че в много европейски държави лечебните заведения не са търговски дружества, нямат право да генерират печалба, съответно всички приходи, които те генерират, отиват за заплащане на персонала, за обучения, за закупуване на апаратура и т.н. Дори в САЩ, които се считат за една от най-търговски ориентираните системи, едва 15% от лечебните заведения всъщност са търговски дружества, а всички останали, големи, сериозни университетски болници, общински и т.н., са регистрирани не по търговския закон и наистина нямат право на такава печалба. Какви са предимствата на една такава здравна система? На първо място това определя един нов облик на лечебните заведения, които от това да генерират някакви печалби, се превръщат или по-скоро се връщат към основната функция на здравеопазването, която е да пази здравето, а търговията със здраве никога не е водила до добри резултати. От друга страна, ако лечебните заведения функционират по един нов начин, ще има доста по-справедливо разпределение на заплатите в тях. Факт е и в момента много малък процент от лекарите, които обикновено са на върха на йерархията, получават големи възнаграждения. Да не говорим за другия медицински персонал, каквито са медсестрите, лаборантите, санитарите, всички останали.

- Появи се и предложение да има отделен закон за регистрация на лечебните заведения, не както е досега по търговския, тъй като "лобито на търговците в този случай е много голямо". Вие как гледате на тази идея?

- Категорично смятам, че това е по-добрият вариант. Съгласете се, че лечебното заведение не може да се приравни например с хотелска или пък ресторантска верига. Там действат съвсем други закони, конкуренция, предлагане и т.н. . Така че редно е да се мисли за специален закон, в който да се уреди статутът им, да се уреди начинът, по който те функционират, включително заплащането на лекарите. Също така инвестициите в развитието на самото лечебно заведение.

- Вече ми споменахте за задълженията, което може да се окаже проблем при една такава промяна. Дали може да се стигне до затваряне на болници ?

- Мисля, че е прекалено рано да говорим за подобни сценарии, по-скоро може би е дошло времето в обществото ни, ние като общество да подемем този дебат дали е редно всеки общопрактикуващ лекар да бъде регистриран като едноличен търговец, което създава всички тези предпоставки за изкривяването на тази система. Знаете какво се случва, за натоварването на тези лекари, които, вместо да се грижат за пациентите си, са натоварени с какви ли не други несвойствени задачи и задължения. Категорично обаче смятам, че сегашният модел е вреден. Защото той доведе до това всяко лечебно заведение да се опитва да генерира печалби, да упражнява натиск върху лекарите си, да работи по скъпи клинични пътеки, които пък от своя страна да упражняват натиск върху собствените си пациенти да плащат за избор на екип, да влизат в болница и т.н. Така че този модел, т.нар. пазарен модел, очевидно е неприложим в здравеопазването, няма европейска държава, в която да има такъв модел, основан изцяло на търговия, а не на грижата за здравето на болния, какъвто е в България. Така че редно е да мислим в тази посока.

/Пред Агенция Фокус/

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай