На 19 май отбелязваме Европейския ден за борба със затлъстяването. Кампанията се провежда вече осма година. Данните на Световната здравна организация сочат, че между 30 и 80% от хората на възраст над 18 години са с наднормено тегло в почти всички държави в Европа. То и затлъстяването са причина за над 1 милион смъртни случая всяка година.
В България от наднормено тегло страдат 2 милиона възрастни, а 1 милион от тях са със затлъстяване. По данни на СЗО България е на 5-о място по затлъстяване при децата в Европа. Световната федерация за борба със затлъстяването прогнозира, че ако не се предприемат мерки, до 2025 г. у нас ще има 253 000 ученици, които ще са с наднормено тегло или затлъстели. Това означава, че 8 000 от тях ще са в преддиабетно състояние, 2 000 ще имат диабет тип 2, 18 000 ще имат високо кръвно налягане, а 25 000 ще имат първа степен затлъстял черен дроб.
Затлъстяването е заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма на човека. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се определя като наднормено тегло или като затлъстяване. Затлъстяването е резултат на нарушен енергиен баланс – съотношението между енергийната стойност на храната и енергоразхода на човека т.е. хората наддават на тегло, когато поемат повече калории, отколкото изгарят.
Излишните калории се складират в тялото под формата на тлъстини. Затлъстелите хора носят на гърба си огромно количество излишни мазнини и рисковете за тяхното здраве са сериозни. Затлъстяването е не само естетичен, но и здравословен проблем. То е причина за развитието на сърдечно-съдови, захарен диабет, злокачествени новообразования, подагра, ставни, дихателни заболявания и др. В резултат на това затлъстяването съкращава живота и води до преждевременна смърт.
Съвети срещу затлъстяване
- Закусвайте редовно сутрин, защото закуската дава достатъчно енергия и стимулира обмяната на веществата.
- Хранете се разумно, без да преяждате.
- Хранете се без да извършвате други дейности, защото така не усещате кога сте сити.
- Дъвчете бавно и добре. Поне 20 минути са необходими мозъкът да каже, че сме сити.
- Избягвайте продължително гладуване, защото организмът ни се пренастройва и в момента когато хапнем, той превръща енергията в мазнини, за да бъде подготвен за следващата гладна атака.
- Пийте повече вода. Ограничаването на нейния прием може да забави обмяната на веществата.
- Яжте повече плодове и зеленчуци. Те са с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати и богати на витамини и минерални вещества. Фибрите които съдържат, подпомагат храносмилането и намаляват холестерола.
- Намалете консумацията на мазнини.
- Движете се. Поддържане на добра двигателна активност е другото условие за профилактика на затлъстяването. Необходимо е ежедневно движение пеша поне по половин час, да се извършват подходящи упражнения, физическа работа на открито, туризъм или различни видове спорт.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com