– Г-жо Захариева, как ще коментирате изборните резултати от първия тур?
– Уважавам гласа на всеки един български гражданин, който бе изразен в неделя. Но тълкувам резултата като недобър ден за център-дясно. Изборите все пак не са свършили. Предстои втори тур. И ние сме фокусирани върху следващата неделя.
– Откъде ГЕРБ очаква подкрепа на балотажа, така че двойката Цачева-Манушев да стопи разликата и да спечели вота?
– Изборът на втория тур е само между две кандидатски двойки – тази на Цачева и на Радев. И това е много ясен избор. Ако хората са подкрепили на първи тур когото и да е от другите кандидати, който не се е класирал на балотаж, но искат България да остане член на ЕС и НАТО, продължаване на съдебната и на останалите реформи, има само един избор и това е г-жа Цецка Цачева. От една страна са БСП и ДПС, а от друга - демократично мислещите хора – ГЕРБ, Реформаторския блок и всички, които считат, че България е там, където трябва да бъде. А именно в Европа и европейското семейство.
– Не е ли все пак изборният резултат един протестен вот срещу управлението на ГЕРБ и дори срещу тези ценности, които им предлагате да подкрепят?
– Не. Българският народ ясно е показал, че иска страната ни да бъде в ЕС. Може би допуснахме грешки, че не обяснявахме достатъчно какво вършим. Ангажирани в ежедневието си и многото работа, многото закони и реформи, ние, министрите от управляващата коалиция, не успяхме да адресираме правилно нашите послания най-вече в големите градове. Това трябва да направим в оставащите 4 дена от кампанията. Трябва да припомним на младите хора, които може би не помнят близкото минало, какво беше в България. Защото аз помня, когато се редях на опашки за шенгенски визи. Когато изборът ми да уча в България или където и да искам по света беше изключително затруднен. Сега всеки може да избира. Нека да припомним тези неща. И да не забравяме 2013 г. Тогава всички, които излязохме на улицата, не харесвахме управлението на БСП и ДПС, не харесвахме България да бъде изолирана от целия свят с малки изключения на изток. Нека сега излезем отново в неделя и да покажем със своя глас, че България няма да се върне към тези мрачни времена. Аз бях вицепремиер в служебното правителство преди управлението на Орешарски, а след неговата оставка - вицепремиер във второто служебно правителство на президента Плевнелиев. Затова много добре знам в какво състояние БСП и ДПС получиха държавата и как я оставиха, когато си тръгнаха безславно – с фалирала банка, милиарди държавен дълг. Цялата държава бе блокирала. Това ли искаме да се случи отново? Гледайте генерал Радев, но си спомняйте за Орешарски.
– Все пак след дни предстоят президентски, а не парламентарни избори. Може ли ролята на президента да се окаже толкова решаваща и да доведе до подобни последици?
– Президентът има много важна роля и не бива да го подценяваме. Президентската институция е тази, която представлява по Конституция България пред света. Да, външната политика се формира заедно с правителството. Но представете си един президент, който поставя под въпрос бъдещето на България. И това, за което са работили поредица български политици. Имаше ясни послания от г-н Радев за преразглеждане на членството ни в ЕС. Не си мислете, че това е невъзвратим процес. Вижте каква мощна популистка вълна е заляла т.нар. стари демокрация. Все повече популярност набира идеята за Европа на две скорости. Искате ли в такава ситуация българският президент да мълчи и да не отстоява евроатлантическия ни път? Както и премиерът каза в неделя вечерта, оттук нататък залогът е стабилността.
– Ако се стигне до оставка на кабинета какви ще са правните последици?
– Президентът по Конституция може да назначи служебно правителство и да насрочи дата за избори, но не и да разпуска парламента. Това на практика означава връчване на мандати на първа, втора и трета партия. Ако парламентът не успее да излъчи ново правителство, се назначава нов кабинет, без да се разпуска Народното събрание. И отново влизаме в спирала на избори. И не само това. Истината е, че постоянната въртележка на избори не спомага за икономическия ръст. Факт е, че през тази година Бългрия има най-големият ръст през последните 10 г. Последно това се случи през 2006 г., когато имаше голям икономически бум в цяла Европа. Така че изборът в неделя означава и избор за или против стабилност.
– Не мислите ли, че с участието си в референдума и подкрепата за мажоритарен вот, избирателите ясно показаха, че искат да гласуват за личности, а не за хора, които им налагат партиите?
– Да, с участието си в референдума българските граждани показаха, че искат да бъдат чувани по важни въпроси. Показаха, че искат да гласуват за личности. Но не се показаха плюсовете и минусите от мажоритарния вот и от задължителното гласуване. Сега чета, че едва след приключване на изборния ден хората са започнали да търсят в интернет и социалните мрежи повече информация. Накратко мажоритарен вот в два тура означава оставането само на големите партии в държавите, в които се гласува така. Подкрепям германската смесена система, при която се отчита мажоритарността и резултатът на партията. Тя е възможно най-справедлива. Така или иначе трябва да се уважават българските избиратели, които показаха, че искат да бъдат питани за мнението им чрез референдум. Спомнете си колко години говорихме, че България трябва да преодолее двуполюсния модел в политиката, който беляза трудния ни преход. Съжалявам, че ще съм лош пророк, но чисто мажоритарна система на два тура означава точно връщане на този модел. Тези хора, които подкрепиха референдума, вероятно са си мислели, че гласуват срещу статуквото, но вероятно ще се окаже, че без да искат всъщност са направили крачка към неговото затвърждаване.
– На каква подкрепа ще разчита ГЕРБ за втория тур и готови ли сте да платите цената й. Склонни ли сте на отстъпки пред политическите партньори?
– Г-жа Цачева ще разчита на подкрепата на всички, които смятат, че България е там, където трябва да бъде – сред демократичните държави. Премиерът Борисов ясно заяви, че не е готов на всякакви компромиси. Имаше много обещания от кандидатите, които бяха много нереалистични, не съответстваха на президентските правомощия и на възможностите на държавата. Имаше заявка за увеличение на минималната пенсия с над 320 лв. Това е чудесно. Всеки от нас има родители и роднини. Само че структурата на нашата пенсионна система е такава, че 50% от средствата за нея се формират от данъците. Така че този, който го обещава, трябва да обясни, че за да се случи това, плоският данък трябва да се увеличи от 10% на 30%. Такива компромиси биха могли да доведат до срив на държавата, до проблеми в икономиката, а ние не сме готови на това.
– Според БСП генерал Радев е бил подкрепен от подръжници на ГЕРБ. Има ли разделение в партията и вътрешен мажоритарен вот ли е по-малката подкрепа на г-жа Цачева на първия тур?
– Тепърва ще се направят анализи и разрези. Сега трябва да се фокусираме върху посланията на г-жа Цачева, които може би не стигнаха до избирателите в големите градове и младите хора. Това трябва да е нашият фокус сега. Г-жа Цачева е единствената кандидатура, която е издигната от една партия. Г-н Радев е издигнат от инициативен комитет и днес продължават информациите, че кампанията му е финансирана с дарения от хора, които не знаят че са я финансирали. Трябва да фокусираме кампанията си в социалните мрежи и електронните издания.
– Как ще коментирате факта, че г-жа Цачева води на вота в чужбина?
– Българите от чужбина са подкрепили възможността да бъдат там, да работят, да учат, да пътуват. Така че този вот е нормален и ГЕРБ винаги е била първа партия в чужбина.
– Ще си подаде ли оставката кабинета при евентуална загуба на втори тур?
– Премиерът ясно каза, че за да продължим да управляваме, трябва да имаме подкрепата на хората.
– Носите ли си оставката в джоба?
– Винаги съм я носила и никога не съм се привързвала към постове. Но наистина ще съжалявам да не довърша това, което съм започнала в съдебната реформа. Това правителство е поело ангажимент да въведе електронното правосъдие, а виждате какъв е отпорът за това във Висшия съдебен съвет. Имаме 5-6 законопроекта, които са внесени в НС. Предстои внасянето на Семейния кодекс, на реформата в детското правосъдие и наказателно-процесуалния кодекс. Тези, които призоваваха за съдебна реформа, с кого си мислят, че ще я направят? С БСП и ДСП ли? Генерал Радев също говори за нуждата от съдебна реформа. Но БСП и ДПС не подкрепиха изменението в Конституцията и в Закона за съдебната власт, с които се премахна тайната на вота във ВВС, въведе се съдийското самоуправление, носенето на отговорност на съдии, прокурори и следователи. Те не подкрепиха тези промени. Те ли ще бъдат гаранция за съдебната реформа? Тези, които я искат, да гласуват за г-жа Цачева. И днес тя ясно пое ангажимент, че ще използва конституционните си правомощия, за да гарантира продължаването на съдебната реформа, включително чрез иницииране на промени в Конституцията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com