ДАЕШ е антиислямска държава на терористи

ДАЕШ е антиислямска държава на терористи | StandartNews.com

България ни помага с оръжие и обучение на наши бойци

Правим всичко възможно да няма бежанска вълна от Мосул, казва посланикът на Ирак Кахтан Джанаби

Кахтан Джанаби e роден на 1 юли 1964 година в Багдад. Той е лекар по образование. Женен е, има официално две съпруги: Саджда Джанаби (първа съпруга) и Нур Рашид (втора съпруга). Щастлив баща е на общо 6 деца от двете си съпруги. След 2006 година започва активната му дипломатическа кариера като правителствен съветник по време на която е бил посланик в Шри Ланка, както и акредитиран посланик и за Република Малдиви. От 2015 г. е посланик на Ирак в България.

- Г-н Посланик, какво всъщност е Ислямска държава- религия или идеология? И дали е по-правилно да ги наричаме ДАЕШ?

- Според мен най-подходящото наименование за терористичната организация ДАЕШ (абревиатура от арабското наименование на ИД: al-Dawla al-Islamiya fi al-Iraq wa al-Sham -б.р.) е Не-ислямска държава, защото тя не представлява исляма по никакъв начин. Ислямът е религия на толерантност, обич и милосърдие, а тези терористи са възможно най-далече от тези изконни ценности и принципи.

Основната им цел е да изкривят представата за нашата религия

- Защо ДАЕШ избра точно Ирак и Сирия за своя т.н. халифат?

- Тази терористична група е част от "Ал-Кайда",
тя възниква в Сирия с понижаването на нивото на сигурността в района след 2011 г. Постепенно се разраства и се насочва на изток към иракските градове. Главната причина за появата на ДАЕШ, освен ситуацията в Сирия, е и недобрата подготовка на иракската армия в този период. От друга страна, наличието на нефт и полезни изкопаеми в района й помагат да продължи да съществува и да се разраства.

- Доколко ДАЕШ замени Ал-Каида ? Коя от двете групировки можем да наречем "top of the terror" и защо?

- Терористичната организация ДАЕШ е част от Ал-Кайда, която се е обърнала срещу самата Ал-Кайда. Като организация на ДАЕШ й е присъщ далеч по-краен екстремизъм и това ясно проличава от престъпленията и терористичните й актове.

- Имате ли сведения за български граждани в редиците на ДАЕШ?

- Няма сведения за участие на български граждани в редиците на ДАЕШ. Тази информация е потвърдена и от българската, и от иракската страна.

- Как България подпомага Ирак в този труден момент?

- България участва в Международната коалиция за борба с ДАЕШ и съгласно поетите й ангажименти към нея предоставя помощ на иракската страна. От друга страна,

България направи в района на Кюрдистан три доставки на оръжия

Също така българската страна предоставя обучение на иракски служители на реда през последните две години в Казанлък. Дори в момента има група иракчани, която се обучава там.

- Скоро бяхте в Свищов, където изнесохте публична лекция за културното наследство на Ирак и цивилизациите, прогреса и обединението на иракския народ в борбата с ДАЕШ. Какво остана от паметниците на културата и какво ще стане с историческото наследство на страната Ви?

- За съжаление, голяма част от културните и археологически забележителности в Ирак са в районите, контролирани от ДАЕШ. Много от тях са разрушени, а културни артефакти се изнасят нелегално от страната и се разпродават. Това е голяма загуба за цялото човечество, а не само за Ирак, защото това важно културно наследство датира отпреди хиляди години.

- Какво представляват т.н. народни мобилизационни сили и каква е тяхната конкретна роля в борбата с ДАЕШ?

- Народните мобилизационни сили бяха сформирани след отправена заплаха от ДАЕШ към Багдад и свещените за иракчаните места. Синовете на иракския народ се събраха, за да защитят страната си. Народните мобилизационни сили бяха сформирани със заповед на Министерския съвет и са под командването на главнокомандващия на иракските въоръжени сили.

Имат голям принос в спирането на завоеванията

на ДАЕШ и освобождаването на градове и села от влиянието на организацията.

- Каква е ролята на САЩ и на кюрдските отряди пешмерга?

- САЩ е начело на международната коалиция за борба с ДАЕШ, която извършва въздушни удари срещу въоръжените групировки, организира тренировъчни обучения на кадри от иракската армия, консултира нашите сили за сигурност при координация на действията с Главното командване на Иракските въоръжени сили по програма на така нареченото „Общо военно командване". Координацията и сътрудничеството между коалицията и иракските сили за сигурност е на добро ниво, включително и със силите на Пешмерга.

- Как ще коментирате нахлуването на турските сили в селището Бешлика?

- Ирак е съседна държава на Турция, с която винаги се стремим да поддържаме добри отношения. Въпреки това, разполагането на турските сили на иракска територия е извършено без съгласие от страна на правителството в Багдад, като се има предвид, че Турция не е част от международната коалиция. Това навлизане в страната се счита за нарушаване на суверенитета на Ирак. В момента работим за изгонването на турските военни части от иракските земи.

- Какво означава за Ирак битката за Мосул? Какво се случва там в момента?

- Мосул е вторият по големина град в страната и най-големият град попаднал под влиянието на ДАЕШ. В него живееха повече от 3,5 млн. души преди да бъде завладян от ислямистите. Затова битката за града се счита за много важна и освобождаването му

ще означава прекратяване на военното съществуване на ДАЕШ

в страната.

- Какво ще стане с Мосул след освобождаването му? Кой ще поеме властта?

- Градът ще остане под управлението на иракското правителството също като останалите освободени градове. Правителството работи за възстановяване на разрушената инфраструктурата и обезпечаване на основните битови нужди на населението, за да могат жителите на града да се завърнат по домовете си. След освобождаването на Мосул и напускането на военните сили, местните жители ще подпомагат иракските сили на реда за опазването на мира.

- За България, а и за цяла Европа сред най-големите проблеми в момента е напливът от бежанци. Очаква ли се нова вълна в резултат от събитията в Мосул? Накъде ще тръгнат иракските бежанци?

- Иракските военни сили, борещи се за освобождаването на Мосул, се стремят да опазят цивилните граждани, съгласно инструкциите на нашето правителство. Плановете за освобождаване на града са изготвени също с цел предотвратяване на миграцията. Въпреки това, правителството е осигурило бежански лагери извън града в случай на групови разселвания. До днес, две седмици след започване на операцията за освобождаване на Мосул, хиляди души са напуснали града. В случай, че възникне масова миграция след като битката достигне центъра на града, то най-вероятно разселените ще се насочат към сигурните райони в близост до Мосул, както се случи преди в другите части на страната. Възможно е част от тях да достигнат Турция и дори още по на запад – Европа, но не очаквам да възникнат подобни бежански вълни като миналогодишните.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай