Бюджет 2014: Повече пари за хората и бизнеса

Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)

Бюджет 2014: Повече пари за хората и бизнеса | StandartNews.com

София. Като цяло бюджетът за 2014 г. е един нелош според бизнеса бюджет. Запазва се макроикономическата стабилност при ниски нива на данъчните ставки. Данъчна стабилност също имаме. Преразпределението на БВП през бюджета е под 40%, даже по приходите е под 38% от БВП. Т.е. оставят се повече доходи в домакинствата и бизнеса.

Планираният ръст на БВП от 1.8% е леко оптимистичен. Нашата прогноза е за 1.3-1.5%. Но би могло да се случат и 1.8%, ако има благоприятен сценарий на външните условия и ако сработят политиките за увеличаване на потреблението и подобряване на бизнес средата. Подкрепяме стъпката за намаляване на дефицита на 1.8%, от 2% за т.г. след актуализацията на бюджета. Ако не се изпълни прогнозата за приходите обаче, не следва този дефицит да се запазва за сметка на изземване на ликвидност от бизнеса. Т.е. не трябва да се забавят плащанията към бизнеса, за да се влезе в този дефицит. Относно заетостта - очакваме пречупване на тенденцията на спад. Анкета сред членовете на АИКБ показва, че повечето от тях ще запазят заетостта в сегашните рамки, а тези, които планират увеличение, са повече от онези, които смятат да съкращават персонал.

Относно приходната част смятаме, че бюджетът не е мързелив, той е реалистичен.

Смятаме, че е възможно да се увеличат приходите от данъка върху общия доход, тъй като в реалния сектор, пак на базата на анкета, се очаква лек ръст на възнагражденията от 4-5%. За да се увеличи в такава степен ДДС обаче, трябва да сработят наистина планираните нови мерки - промените в начина на събиране на ДДС за зърнените култури, мобилните групи за контрол при придвижването на стоки с повишен риск и др. Смятаме, че има по-сериозен резерв в приходите от акцизи, ако наистина ще се борим с контрабандата. Относно корпоративния данък смятаме, че той е реалистично планиран. Малко ни притеснява ръстът от 0.7% на приходите от такси. Те всъщност се превръщат в квазиданъци, защото по закон трябва да са до размера на разходите за администрирането на услугите, а това не е така. Прокламираната политика е, че ще се спазва този принцип, което означава таксите да намаляват, но виждаме, че приходите от тях растат.

В разходната част предимство е намаляването на парите за отбрана и сигурност и увеличаване за образованието. Относно увеличението на резерва за непредвидени разходи смятаме, че заложеното число е разумно. То е един буфер при неизпълнение на бюджета. Трябва да бъде подкрепено програмното бюджетиране, като имам предвид този нов фонд, който се формира за подкрепа на регионите с бюджет от 500 млн. лв. Това е нещо, което ще наблюдаваме с интерес. За момента няма пълна яснота как ще се кандидатства за финансиране по него. Това е новост, която не искаме веднага да разкритикуваме, преди да сме разбрали какво представлява, макар че фондовото финансиране през бюджета няма добри практики във времето. Да се надяваме, че този път няма да се случи така.

Имаме и критики към бюджета. Не подкрепяме ръста на минималната работна заплата, особено с такава стъпка - 10%. Като се вземе предвид, че върху нея ще се начислява и процент прослужено време, в някои сектори тя ще се изравни със средната заплата. Не подкрепяме и увеличаването на максималния осигурителен доход. Не виждаме и исканото от бизнеса премахване на т. нар. клас за реалния сектор, след като той отпадна за бюджетната сфера. Не виждаме и политика за ускорено въвеждане на електронното правителство.

Такси за вписване на финансовите отчети в Търговския регистър са бюджетирани и за следващата година - това е безобразие. А много отдавна има техническа възможност тези отчети да се придобиват от Търговския регистър служебно чрез връзка с информационните системи с НАП или НСИ. Категорично против сме трите дни болнични да продължават да се плащат от бизнеса. Не виждаме също така енергични мерки и стремеж за намаляване на течовете в осигурителната система, например за ограничаване на инвалидните пенсии.

(записа Мила Кисьова)

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай