Букурещ
В статия, озаглавена "Нъстасе - по едно разследване седмично" вестник "Евениментул зилей" се спира на новото искане на главния прокурор Лаура Кодруца Кьовеси за започване на наказателно преследване срещу бившия премиер Адриан Нъстасе.
Обвинението е "получаване на подкуп и престъпление, свързано с шантаж". Този път става въпрос за делото "Замбакчан", в което Нъстасе беше изправен пред съда от прокурорите от Националната дирекция за борба с корупцията през 2006 г. Искането на разрешение от Камарата на депутатите за започване на наказателнопреследване идва по-малко от седмица след предишното искане от страна на главния прокурор - по делото, познато като "Леля Тамара", в което бившият премиер е обвинен в даване на подкуп.
Вестник "Гардианул" се спира на скандала, който избухна в края на миналата седмица, когато президентът Траян Бъсеску използва репликата "слабоумен министър" без да конкретизира кого
има предвид. "Имах случай при тези наводнения да констатирам слабоумното отношение на един министър", каза Бъсеску по време на посещението си в засегнатите от наводненията райони. Според
повечето вестници визираният в коментара на президента министър е вътрешният министър Кристиан Давид. "Нямам причини да коментирам твърденията на господин президента", отговори Давид пред "Гардианул".
Вестник "Адевърул" съобщава, че румънците и българите, които работят в Испания, може да се сблъскат с нов мораториум. Държавният секретар на Испания по въпросите на имиграцията заяви, че правителството ще проучи дали се налага или не прилагането на нов мораториум за гражданите на Румъния и България. Периодът на досегашния мораториум приключва на 31 декември 2008 г. и от този момент може да се определи нов период, каза държавният секретар Консуело Руми. Тя обясни, че за
вземането на това решение ще се има предвид внедравянето на румънците и българите в пазара на труда, а не само интеграцията им в Испания.
От януари 2007 г. румънците, желаещи да работят в Испания, трябва да получат преди това правото на труд, тъй като влизането на страната в ЕС им гарантира само правото на пребиваване. Според статистиките броят на румънците в Испания е 728 000 души, което ги прави най-голямата емигрантска общност в страната, а на българите - 150 000 души, пише "Адевърул".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com