Първата дама Мелания Тръмп отдаде почит на една от незабравимите жени преди нея - покойната Барбара Буш.
В четвъртък, 8 май, Мелания посрещна репортери и гости в Източната зала на Белия дом, където Пощенската служба на САЩ представи марка в чест на Барбара, бивша първа и втора дама на САЩ, която през юни щеше да навърши 100 години.
В речта си, в която изрази възхищението си от влиянието на Барбара като съпруга и майка на президенти на САЩ, Мелания каза: „Макар да е известна с това, че се бори за грамотността, тя също така подкрепяше овластяването на жените, промени националния разговор за СПИН и зае позиция в подкрепа на правата на хомосексуалистите.“
„Приветствам марката на г-жа Буш, която защитава жизненоважната нужда на нашето общество от жени във всички сфери, независимо дали са изпълнителни директори или домакини“, добави Мелания.
На церемонията присъстваха приятели и близки на бившата първа дама, включително най-малкото дете на Барбара, дъщерята Доро Буш Кох, която се просълзи, докато произнасяше реч от името на семейство Буш, предава "Вести".
Дъг Тулино, изпълняващ длъжността генерален директор на пощите, и Алис Йейтс, главен изпълнителен директор на фондация „Джордж и Барбара Буш“, също присъстваха.
Синът на Барбара Джордж У. Буш и снахата Лора Буш, които отдавна са останали дистанцирани от семейство Тръмп, не присъстваха.
Президентът Доналд Тръмп също се появи на събитието.
Родена като Барбара Пиърс - потомка на семейство, в което е живял 14-ият президент на САЩ Франклин Пиърс - бъдещата първа дама се омъжва за Джордж Буш през 1945 г.
Двамата имат шест деца: Джордж У., Робин, Джеб, Нийл, Марвин и Дороти, известна още като „Доро“.
Барбара е втора дама през осемте години, в които съпругът ѝ е вицепрезидент на Роналд Рейгън, а след това през 1988 г. печелят Белия дом.
Макар че по време на работата си като първа дама тя остава по-скоро майчинска фигура за нацията, един от най-запомнящите се моменти за Барбара е, когато през 1990 г. произнася речта си при откриването на учебната година в колежа Уелсли.
Учениците подават петиция срещу нейното участие, след като първият избран оратор на випуска - Алис Уокър, се отказва. Въпреки това Барбара изнася речта и спечелва публиката със самоироничния си хумор.
В края на изказването си тя смая залата с анекдот, в който разсъждаваше за възможните бъдещи лидери сред завършващите.
„Кой знае? Някъде в тази аудитория може би дори има някой, който един ден ще тръгне по моите стъпки и ще председателства Белия дом като съпруг на президента - и аз му пожелавам успех!“
На събитието в Белия дом в четвъртък Мелания се възхити как емблематичната реч на Барбара „насърчава жените да проправят свои собствени пътища в живота“.
„Изминаха повече от 35 години, откакто Барбара отправи призив за жена американски президент, което е отражение на нейната далновидна визия“, каза тя.
„Наследството на г-жа Буш е белязано от нейното уважение към традициите, но и от разчупването на конвенциите.“, допълни тя.
„Г-жа Буш ни припомни, че всички ние трябва да играем роля, за да направим нашите общности по-добри и по-силни. И тя събра американци от всички слоеве на обществото, за да направят точно това“, каза д-р Байдън пред множеството на Националната среща на върха по въпросите на грамотността на възрастните, организирана от Фондацията на Барбара Буш за семейна грамотност.
„Надявам се да направя същото.“, допълни д-р Байдън.
„Можем да променим света по големи и по малки начини. И г-жа Буш ни напомни, че се нуждаем и от двете.“, каза д-р Байдън.
Барбара почина на 17 април 2018 г. Тя беше последвана от съпруга си само няколко месеца по-късно, на 30 ноември 2018 г.
Те оставиха лично и политическо наследство, което включва шест деца, 17 внуци и множество правнуци.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com