Драматична и спорна победа на Ердоган

Големите градове казаха "не" на автокрацията, президентът се поздрави с успеха на референдума

Драматична и спорна победа на Ердоган | StandartNews.com

Реджеп Тайип Ердоган печели драматично и оспорвано референдума в Турция, който самият той свика. Засега!

Това показват първите резултати след днешния вот, според които "за" предложените от него реформи са гласували приблизително 51,3%. Така действащият президент е на крачка от автокрацията и от определението "диктатор". Политически статут, към който Европа и САЩ винаги са били враждебно настроени и чиито реакции тепърва ще дооформят границите и образа на новото политическо явление в нашата съседка.

Междувременно в Турция управляващите изпревариха тези събития, като определиха референдума за успешен преди официалното обявяване на резултатите и в типичен за времето на комунизма патос.

Ердоган обяви резултатите за ясни, а премиерът Бинали Йълдъръм на предварително организиран митинг обяви, че от референдума няма губещи с патос, несъответстващ на крехката преднина на лагера на гласувалите с "да". Йълдъръм уточни, че Турция продължава да върви напред. Според анализатори обаче, съсредоточаването на власт в ръцете на един човек спрямо съвременното политическо развитие на света е крачка назад, и то в държава на границата на Европейския съюз. Всъщност, напълно е възможно Йълдъръм да вижда "движението напред" като отдалечаване от демокрацията и това да е преднамерено търсено от него и Ердоган.

Само че опозицията се закани да оспори резултатите с искане за повторно преброяване на 60% от гласовете.

Така на практика турското общество се раздели на две не само пред урните, но и в политическия спектър. Това, дори и при очертаващите се засилени правомощия на президента, теоретично е предпоставка за катаклизми вътре в страната.

Турският вицепремиер Вейси Кайнак пък призна за разочарование в лагера на победителите, като обясни, че гласовете "да" не са толкова, колкото се е очаквало.

При най-сериозните конституционни промени в страната от 1923 г. насам крайният резултат беше постигнат благодарение на местното население в Анадола. Както и с приятелското рамо на мощния одобрителен вот на турците в Германия.

Срещу Ердоган обаче гласуваха трите най-големи градове - Истанбул, Измир и Анкара, както и огромното мнозинство от турци, живеещи във Великобритания и Гърция.

Изборният ден беше белязан и от неприятни инциденти със стрелба в избирателни секции близо до Диарбекир и в Истанбул. Най-неприятен беше инцидентът в кюрдския район, при който загинаха 3 човека.

Какво означават резултатите от референдума?

Подкрепата за референдума означава, че парламентарната демокрация в страната ще бъде заменена от президентска република.
Освен това президентът Реджеп Тайип Ердоган ще може да остане на власт най-малко до 2029 г.
Това са най-драстичните политически промени в модерната история на страната, откакто тя беше оформена от реформите на Кемал Ататюрк и се превърна в светска държава.
Референдумът ще окаже влияние и на отношенията на страната с ЕС, с който Анкара има сключено споразумение да задържа вълната от имигранти от Сирия и Ирак.
Ердоган обаче вече заплаши, че може да преразгледа сделката след референдума.

Хронология на преброяването

Първите данни данни, при преброени 22% от гласовете, показваха, че Реджеп Ердоган печели сериозна победа на референдума.

Както твърдяха турски медии, цитирани от "Гардиън", в началото на броенето бяха отчетени 63,8% гласували с "да" на предложените промени в конституцията.

В хода на преброяването преднината на Ердоган обаче постепенно започна да се стопява.

При 32,35% преброени гласове "за" бяха гласували 61,3%.

В кюрдските райони гласоподавателите масово бяха гласували с "не" срещу Ердоган.

В Измир, където има солидна маса български емигранти, хората масово бяха гласували с "не" срещу Ердоган.

Преброяването течеше скоростно- близо час след края на изборния ден вече бяха преброени 40% от гласовете.

Ергодан продължи да губи преднината си. При 46,81% преброени гласове "за" Ердоган бяха гласували 58%, а с "не" - 41%, допълва Анадолската агенция.

Коментар на "Дойче веле": Решение в последния час на Централната избирателна комисия в Турция да приема неподпечатани бюлетини като валидни, предизвиква сериозни съмнения сред опозицията за легитимността на вота.

При 71,58% преброени гласове преднината на Ердоган отново се стопи - на 54,99%, с "не" са гласували 45,01%, според Анадолската агенция.

По улиците на Истанбул вече се чуваха клаксони - привържениците на Ердоган предварително излизат да празнуват успеха, според очевидци от офиса на "Би Би Си" в Истанбул.

Данни за избирателната активност - "Хабер тюрк" я изчисли на 86%.

Очерта се тенденция - "за" Ердоган са гласували вътрешните провинции в Анадола и района на Истанбул, а срещу него - кюрдските райони и крайбрежието на Егейско и Средиземно море - районите с развит туризъм.

При преброени 76,89% преднината на Ердоган се стопи още малко - до 54,10%, информира Анадолската агенция.

В Германия 63,34% от турското население е гласувало "за" Ердоган, според "Гардиън". Изданието уточни, че вотът на турците зад граница може да се окаже решаващ за евентуална победа на Ердоган.

Поредно стопяване! При преброени 84,26% от гласовете преднината на Ердоган с вот "за" вече бяха 53%, според Анадолската агенция.

Нови данни за Истанбул - крехко мнозинство от 50,4% е гласувало осрещу Ердоган, сочат междинни данни на Анадолската агенция.

При преброени 86% от гласовете вотът "за" Ердоган е 52,96% срещу 47,04% "не".

Във Великобритания турците масово са гласували срещу Ердоган, според данни, цитирани от "Гардиън". 80% са пуснали бюлетина с "не".

Доближаваме се до крайните резултати. При 90% преброени гласове вотът "за" Ердоган е 52,07%.

Според Айкан Ердемир - бивш депутат от опозиционната Народно-републиканска партия, членовете на Централната избирателна комисия са прекъснали броенето нагласове, за да празнуват.

В течение на изборния ден най-малко 8 души, издирвани от властите за предполагаеми връзки със забранени групировки, са били задържани в избирателните секции, предаде Анадолската агенция.

Драматично! При 96% преброени гласове, вотът "за" Ердоган се сви до крехките 51,88%, срещу 48,12% срещу предложените изменения на референдума. Данните са от туитове, цитирани от "Гардиън".

В столицата Анкара крехко мнозинство от 50,10% гласуваха с "не" срещу Ердоган при 93% преброени гласове, според тв канала NTV.

При 98,49% преброени гласове преднината на Ердоган се стопи на 51,49%, срещу 48,51% "не". Данни на Анадолската агенция.

Народно-републиканската партия обяви, че ще иска повторно преброяване на 60% от гласовете.

Реджеп Ергодан е позвънил на премиера Бинали Йълдъръм и на националистическата опозиция, за да ги поздрави с резултатите от референдума с думите: "Нека този резултат да донесе късмет на нацията".

След Великобритания, и в Гърция турското население е гласувало твърдо срещу Ердоган със 76,75% срещу предлаганите промени в конституцията.

Крайното обявяване на резултатите се забави заради разминаване, на което опозицията в Турция акцентира. Оказа се, че Анадолската агенция, която редовно съобщаваше резултатите с тенденция към спад в полза на Ердоган, сериозно е изпреварвала резултатите от турската Централна избирателна комисия. Подтекстът - неофициален, разбира се, е, че хипотетично е възможен спад в официалните резултати под 50% в полза на Ердоган.

Привърженици на управляващата партия и на Ердоган започнаха да празнуват по улиците, въпреки неяснотата в крайните резултати.

Двете основни опозиционни партии в Турция обявиха, че ще оспорват крайните резултати от референдума, които все още се очакват, съобщава "Гардиън", като се позовава на турски източници.

Данни при 98,4% от гласовете, с корекция: победа с 51,32% "за" реформите на Ердоган, пак по данни на Анадолската агенция.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай