Учени търсят откъде се обгазява Стара Загора

Учени търсят откъде се обгазява Стара Загора | StandartNews.com

Стара Загора.  За нас няма съмнение, че основният източник на замърсяванията на атмосферният въздух в Стара Загора с азотни окиси е автомобилният трафик.

Това заяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова след работната си среща със старозагорския градоначалник Живко Тодоров във вторник. Тя припомни, че 33-те превишения на средночасовите норми на опасния газ през ноември, са били регистрирани само в един измервателен пункт в източния край на града до транспортно кръстовище.

Другите две автоматични измервателни станции – край с. Могила и Остра могила, които следят основно емисиите от източномаришките ТЕЦ-ове и полигона край Змейово, през този период не са показали нито едно превишение на азотен диоксид. Работната версия за обгазяванията – автомобилният трафик, съчетан с инверсионни процеси в атмосферата, била потвърдена и от учените от НИМХ на БАН.

Въпреки това министър Караджова препоръча на общината да разработи специална програма за намаляване на емисиите на азотни окиси. Първо чрез подробен анализ на данните и математическо моделиране трябвало да се докаже, че действително автомобилите са основния източник на замърсявана, така както е било направено в София и Пловдив. Следващата по-важна стъпка била развитието на интегриран градски транспорт – разширяване на тролейбусната мрежа в града, подмяна на старите тролеи, използването на хибридни транспортни средства като електромобили и др.

Министър Караджова е обсъдили с  кмета Тодоров хода на европроектите по оперативна програма „Околна среда” в общината и изрази задоволството си от темповете на работа.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай