Правят масажи до храма с европари

Кметската щерка спечелила проект за 500 бона, НАП и ДАНС ровят в сметките й

Правят масажи до храма с европари     | StandartNews.com

Благоевград. Монасите в манастира "Свети вмчк. Георги" в Хаджидимово го закъсаха. Божите служители се чудят на кого да се молят, за да спрат строежа на хотел, ресторант и басейн край манастирските порти. Те са категорични, че е грях да се правят СПА процедури, да се пие алкохол и да се разхождат полуголи хора в близост до светата обител. За да спрат кощунството, в началото на тази година обитателите на манастира разпространиха петиция до президента, премиера и парламента. Те събират и подкрепа в интернет, като само за първите 3 дни на 2013 г. са получили рамо от близо 1000 души. Водят и дело против заповедта на кмета на община Хаджидимово Людмил Терзиев, с която преди 2,5 г. е одобрен подробен устройствен план за земята, върху която като гъба никне хотелският комплекс.

Хотелът, който разбуни духовете и изправи на нокти светата обител, се строи с европари. Това разказа бащата на собственичката Катерина Терзиева - Людмил, който всъщност е дал разрешението за строежа. "Катерина е амбициозен и кадърен млад човек, който спечели проект по Програма за развитие на селските райони на стойност 480 000 лв. Доколкото знам, по-голямата част от сумата вече е преведена. Всички отговорни институции

 

са казали "да" на този строеж

 

затова нямам никакви страхове", добави той.

Преди месец бе образувана преписка по случая в Комисията за борба с корупцията, чийто председател е лидерът на партия РЗС Яне Янев. "По наша линия тече засилена проверка. Разпоредил съм НАП и Дирекция "Финансово разузнаване" към ДАНС също да нищят откъде Катерина Терзиева има пари за такова мащабно строителство. Ще се проверяват и всички нейни роднини по права линия", заяви Янев. Той е възложил задача и на вр.и.д. окръжен прокурор на Благоевград Христо Георгиев. Магистратите са длъжни да направят цялостна проверка по придобиването на собственост върху скандалния терен, ще се прегледат всички документи и най-вече нотариалният акт на Атанас Воденичаров. Целта е да се установи дали няма подправени и фалшиви документи, с които е подпомогната цялата процедура по реализирането на строителството на хотела до манастира.

 

Нямам притеснения от каквито и да са проверки

 

Нито на мен, нито на дъщеря ми. Тя е на 27 г., достатъчно голяма, за да взема сама решения, заяви кметът. В хотела, който е на 2 етажа, ще има 9 стаи и 2 апартамента, общата разгъната площ е около 900 кв.м, разясни той.

Част от имота, за който монасите водят лютата битка, преди много години е бил манастирски. По време на социализма обаче е прехвърлен на ТКЗС. Светата обител след 1989 г. заявява, че иска теренът да й бъде възстановен, но без резултат. Вместо това изведнъж се оказва, че местният жител Атанас Воденичаров се е сдобил с нотариален акт за собственост по давностно владение - чрез показанията на трима свидетели. По-късно той продава имота на кметската щерка Катерина Терзиева. И за по-малко от 5 месеца двуетажната сграда е вдигната на 300 м от входа на манастира. Монасите завеждат дело в Административен съд-Благоевград. "Не е нормално на такова малко разстояние да има хотел. Уставът на БПЦ - Българска патриаршия е категоричен, че под 500 м от манастира не бива да има търговски и туристически обекти, нито питейни, увеселителни и развлекателни заведения. Не бива и да се развиват дейности, които противоречат на православната вяра, църковния живот и традиция. Затова

 

ще се борим докрай за правата си

 

уверява игуменът на хаджидимовския манастир Теофил Андреев. Той и останалите монаси са категорични, че хотелският комплекс ще смущава ежедневно обичайния монашески и аскетичен живот в обителта.

От 1994 г. тук се провеждат детски летни лагери. Всяко лято за няколко месеца през манастира преминават неколкостотин деца. За последните 19 г. хиляди хлапета и младежи са пребивавали зад манастирските стени, като голяма част от тях са вече пълнолетни. Те могат да свидетелстват, че безпрепятствено са преминавали през спорния имот на път към града. В непосредствена близост до него пък са организирали традиционния лагерен огън.

Но на това ще бъде сложен край, ако ЕТ "Катерина Терзиева - КТ" - Хаджидимово завърши постройката, която е на ниво груб строеж в момента. Надеждата на монасите е в Бог, държава и съд. Надяват се магистратите

 

да обявят за нищожна заповедта

 

на кмета на общината Людмил Терзиев, който е баща на собственичката на фирмата Катерина Терзиева. Според Божите служители съгласно Закона за устройство на териториите, заповедта следва да бъде издадена от общинския съвет, а не от градоначалника. Одобрен е подробен устройствен план, а манастирът не е уведомен, макар да е заинтересовано лице. "Истината е, че Атанас Воденичаров никога не е владял този имот, нотариалният му акт отразява неверни факти", кълнат се монасите. "Искаме властта да упражним ефективно правомощията си, за да бъде защитена светинята", призовават обитателите на манастира.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай