Пазарджик. Още в началото на разкопките в Протоград археолозите се натъкнаха на уникални сведения за живота от преди повече от 6000 години.
Работещите с ръководителя на екипа доц. Явор Бояджиев на древната могила до пазарджишкото село Юнаците, разкриха дъно от съд, на който има врязани знаци. Те оформят символична фигура, а изображенията напомнят плочката от село Градешница.
Първите версии са, че това е начало на писменост. Според археолозите става дума за древни букви, които са символи между писменост и изображения, оформящи силуета на жена.
Това е сбор от графични знаци, които са по-близо до писаното слово, отколкото до изобразителното, е първата версия на откривателите.
Уникален планински кристал, открит тези дни, също ще подлежи на внимателно изследване. Това е един от най-твърдите материали и е сложен от технологична гледна точка, но може би е предтавлявал вид свредел, коментира археологът Бояджиев.
Разкопките през този сезон на праисторическото място, за което вече се твърди, че е бил един от най-старите градове в Европа, ще продължат до началото на октомври. Те станаха възможни след като правителството осигури 20 000 лева и ги преведе до сметката на регионалния исторически музей в Пазарджик.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com