Над 2 часа продължи националният протест в Асеновград. Той беше насочен срещу ромската престъпност, а по характера си протестът насочи гнева си не само срещу инцидента със спортистите на гребната база в града, но и като цяло срещу изключително високата ромска престъпност в цялата страна.
Жандармерията остана на място и след края на протеста, като подстъпите към циганската махала в Асеновград останаха блокирани за всеки случай. На място в града присъстваше и главният секретар на МВР Младен Маринов. На място дойде и директорът на пловдивската полиция Атанас Илков.
Протестното шествие в Асеновград започна към 20,00 часа, като шествието тръгна от градинката пред паметника на Цар Иван Асен II, а участниците наброяваха около 6000 души. Сред протестиращите имаше хора от цялата страна, включително рокери и футболни фенове.
Протестиращите изпяха химна на България, а сред тях бяха и група от около 200 рокери с мотори. Полицията прегради пътя им и ги накара да оставят техниката и да продължат пеша към сборния пункт на протеста. Получи се леко стълкновение между органите на реда и групата, тъй като един младеж се опита безуспешно да премахне металните ограждения.
По-късно обаче рокерите бяха допуснати до шествито с моторите си.
Малко преди това към площада се придвижи група младежи с развети български флагове, които пристигнаха от Пловдив, Пазарджик и други градове.
По време на придвижването пострада служител на Би Ти Ви - медия, която и по време на протестите срещу кабинета Орешарски беше недолюбвана, а нейни журналисти бяха атакувани от протестиращите - без да са персонално виновни, а заради заради отношението към телевизията като цяло.
Мерките за охрана бяха безпрецедентни. До мястото на събирането в градската градина хората минаваха проверка на личните документи. Полицаи, специални сили, жандармерия и конна полиция следяха за реда и съпровождат шествието.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com