Велчев: Босовете не са недосегаеми

Велчев: Босовете не са недосегаеми | StandartNews.com

София. Главният прокурор Борис Велчев оспори твърденията, че повечето от водачите и членовете на тиражираните престъпни групи са на свобода. "В статистиката няма нищо притеснително. Не знам защо си мислите, че по-голямата част от тези хора са на свобода. Броят на осъдените за участие в организираните престъпни групи стабилно, устойчиво и съществено нараства последните пет години. Фигури, които бяха недосегаеми от 20 години, от 5 години далеч не са недосегаеми", заяви обвинител номер едно пред БНР.

Иска ми се да престанем с политиката на постоянна криминализация, подчерта той.

Много добре разбираме, че понякога манипулативно ни използват и бизнеса, и политически среди, и медии, но има правила, по които трябва да се работи и ние ги спазваме, заяви Велчев. Според него при следващата смяна на правителството ще бъде същото. Това е част от българската политическа практика, каза Велчев по повод многото сигнали, постъпващи към прокуратурата. Той е на мнение, че ситуацията може да се промени чрез неполитизирането на институцията.

Рано или късно много от текущите скандали стигат до прокуратурата. Често пъти обаче прокуратурата е удобен начин да се потуши конкретен скандал. Така Велчев отговори на въпрос как ще реагира прокуратурата по очакванията, че ще направи нещо за криминализиране на осигуровките, за миньорските заплати и за гражданството, давано от вицепрезидента Ангел Марин. По думите му "доста неща се промениха вътре като организация, ако щете като философия на функциите". Върховна касационна доскоро се е възприемала като някаква страшна организация, главно с контролни функции, която следи работата на всички прокурори, заяви обвинител номер едно. Това е важна част от нейната работа и сега, но тя трябва да бъде средище на събиране на професионален опит, един своеобразен мозъчен тръст, в който работят най-опитните български прокурори и това е акцентът, който ръководената от мен ВКП ще се опита да постави - да сложим акцента преди всичко, без да пренебрегваме контрола, върху методическото ръководство, поясни той.

Специализация е една от ключовите думи - няма по-опитни прокурори в България от тези във ВКП, подчерта Велчев. Техният опит просто трябва да бъде използван и няма защо да мислим, че единственият начин да го използваме с контрола на по-ниските прокурори, обясни главният прокурор.

Европейските доклади няколко години настояват за реформи в прокуратурата. Ние можем да направим такива реформи, каквито зависят от нас. Ако законодателят реши да прави по-фундаментална реформа, има възможността да го направи, но ние правим реформата и по други начини. Не само със структурни реформи. Много е добре по големите и сложни дела, които са се паднали на случаен принцип на един прокурор, който не винаги има в нужната степен подготовка, да има един надзорен прокурор, който е определен съобразно квалификацията му от ВКП, който да разбира от тази тема, обясни обвинител №1.

По отношение на упрека на ЕК Велчев заяви: Нека бъдем реалисти, не става дума за упрек, който има структурен характер. Никой не ни е казал, че в България има голям проблем с оправдателните присъди. Недоверие будят оправдателните присъди по определен незначителен кръг дела, но които са възприети като знакови от ЕК.

Главният прокурор коментира и очаквания доклад на ЕК по темата за правосъдието. По думите, ако този доклад е с положителна оценка за правосъдието би било добре, защото би било израз на признание. Методиката за анализ на оправдателните присъди е "доста подобрена" и ще бъде приложена по делата, следени от Европейската комисия. Той отказа да се ангажира с категорична прогноза за приключване на "знакови" съдебни процеси до следващия мониторингов доклад през юли. Но нека да изчакаме. В крайна сметка тези доклади са чисто политически и от експертни позиции не винаги могат да се предвидят, коментира Велчев.

Главният прокурор беше категоричен, че след като изтече мандатът му след 11 месеца няма да се занимава с политика. Не очаквам никакви мостове за никакви постове. Реалистичното ми очакване е свързано с моята университетска практика. По никакъв начин, никога, под никаква форма, не бих се занимавал с политика. И посланик нямам намерение да ставам, защото не се чувствам подготвен за това, беше категоричен той.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай