Уличен бой издал Боксьора

Тишо станал тартор в лондонско гето

Уличен бой издал Боксьора | StandartNews.com

София. Славата на уличен бияч прати Тишо Боксьора в ръцете на Скотланд ярд. Това разкриха запознати със сензационното залавяне в Лондон на родния гангстер Тихомир Георгиев. Нашенецът се прочул с победите си в нелегални битки в страховития квартал Бермъндзи. Уменията на Тишо впечатлили собственика на спортен клуб Джон Руни, който поканил българина за спаринг с млади боксьори.

Георгиев дори получил стая и работа като гард. Руни бил женен за нашенка и това също повлияло за благосклонното му отношение. Джон поканил Тишо да се пусне в аматьорски турнир и разлепил плакати с лика му.

Родният мафиот бил разпознат от ченгетата точно по тези снимки, въпреки че е бил с обръсната глава. Все още не е ясно кога британските власти ще пратят у нас Боксьора, който е издирван за куп престъпления.

Според различни източници на медиите от Острова появата на Боксьора в Лондон датира от лятото на 2011 г. Прекарал е няколко месеца по улиците на града, като се е препитавал с хамалска работа и участия в полузаконни състезания. Така се среща с Джон Руни, който е собственик на спортен клуб в Бермъндзи. Съпругата на Руни е българка, която също ходатайствала за сънародника си, да бъде приет в клуба, съобщават британските медии.

"Уличният боец" започнал в клуба на Руни като спаринг партньор и наставник на младите боксьори. Дали му стаичка, където да спи, а в свободното си време е бил нещо като охрана и поддръжка на спортната зала. Демонстрирал добри качества като боец, затова Руни го включил в турнир. Така на 7 декември Боксьора се появил на плакат, рекламиращ събитието. Заснети са и кадри, на които Георгиев позира до плаката на световния шампион Ленъкс Люис и рекламира с думите: "Много добра зала, аз се боксирам също тук." Снимката на плаката обаче му коства арест, тъй като Скотланд ярд го разпознава като човек, обявен за издирване с влязла в сила присъда за убийство в България.

С решение номер 223 от 25 юли 2011 г. Върховният касационен съд окончателно го осъжда на 15 г. затвор за извършеното по особено жесток и мъчителен за жертвата начин убийство на Емил Велинов през 2007 г. в Момин проход. Велинов е заклан, като са му нанесени 17 удара с нож. След като присъдата влиза в сила, представители на Съдебна полиция търсят Георгиев на адреса му, но не е открит. Започва да се лансира версията, че е убит и заровен някъде, а в оперативната информация на МВР има данни, че за последно е забелязан в началото на август да се качва в масленозелена "Алфа Ромео".

При обиск в жилището му са открити мобилните му телефони и сумата от 4000 лв. Това дава повод на криминалистите да предположат, че някой го е убил, а не е напуснал страната. Една от хипотезите е, че Боксьора е изчезнал безследно по примера на Мето Илиенски. Съпругата му Боряна Георгиева поддържа версията с медийни коментари, че мъжът й вероятно е ликвидиран, защото е дал показания срещу Баретата и Маргените. Георгиев е обявен за общодържавно издирване и даден в системата на Интерпол.

Във връзка с изчезването му са разпитани Златомир Иванов-Баретата, Димитър Вучев-Демби и още няколко човека от обкръжението му. Месец преди да изчезне, Тишо Боксьора се отмята от показанията си срещу Златко Баретата и Тони Мамата. Преди това твърди, че двамата са шефове на наркоорганизацията "Фирмата" и контролират наркоразпространението в София и още няколко големи града в страната. Впоследствие обаче заявява, че е получил амнезия, защото е пребит при спецакция на антимафиоти на 7 януари 2010 г. На тази дата Боксьора е задържан като член на банда за наркоразпространение, водена от Красимир Маринов-Големия Марген и Стефан Бонев-Сако. Оказва се, че в групата е действал под закрилата на прокуратурата, тъй като към онзи момент Боксьора все още е със статут на защитен свидетел по делото срещу Златко Баретата. От официалната информация тогава се установява, че Боксьора е сочен за човека, който извършвал наказателните акции срещу шанаджии, свързани с рязането на уши, чупенето на капачки и ваденето на очи. Дори за кратък момент се превръща в основен заподозрян за физически извършител на убийството на радиоводещия Боби Цанков на 5 януари 2010 г. Тогава се твърдеше, че искал да убие Цанков, който бил близък със Златко Баретата и щял да го дискредитира като прокурорски свидетел по радиото. Тази хипотеза обаче сравнително бързо бе изоставена от разследващите. Впоследствие пък от обвиняем Георгиев се превърна в свидетел срещу Маргена и Сако, което отново му даде необходимата закрила. Така Боксьора бе обявен в ъндърграунд средите за "прокурорски свидетел". Неофициално се твърди, че един от ръководителите на прокуратурата му е обещал, че ако сътрудничи, няма да лежи за убийството на Емил Велинов. За това престъпление към онзи момент Боксьора има единствено оправдателна присъда, произнесена от Софийския окръжен съд. Флиртът с държавното обвинение обаче се проваля, след като в края на 2010 г. Боксьора бе осъден на 18 г. затвор при първоначален строг режим от Софийския апелативен съд.

От този момент "прокурорският свидетел" се преобръща на 180 градуса и започва да оневинява набедените преди това и изправени пред съда членове на организираната престъпност. Обявява, че показанията срещу Баретата е дал под диктовката на Димитър Вучев-Демби и Валентин Христов-Вальо Шапката. Двамата му показали снимки и лист, на който било описано с какво се занимават Златко Баретата, дясната му ръка Антон Савов-Мамата, Генчо Романски и Добрин Синигеров-Голямата Муна. След съдебното заседание през юли 2011 г. Боксьора напълно се покрива и сякаш потъва вдън земя. До откриването му от Скотланд ярд в Лондон. Арестуван е, докато тренира бокс по къси гащета. Белезниците щракват, както си е още с бинтовете по ръцете. Единствената промяна във външността му от дадените в Интерпол снимка и негово описание е обръснатата глава. Сега се очаква властите във Великобритания да получат от българската прокуратура информация за процеса и решението на ВКС, с което е осъден. Преди това обаче от Лондон трябва да пристигнат документите за изпълнението на европейската заповед за арест. Процедурата може да се проточи от няколко месеца до година.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай