София. В Светия Синод на Българската православна църква не са единни по скандала с титлите "архонт", които присъждат някои митрополити - Галактион в Стара Загора - на Слави Бинев, Николай в Пловдив - на Петър Манджуков.
С узаконяването на това отличие, за което преди два дни съобщи Св. Синод, не са съгласни Неврокопският митрополит Натанаил и Варненският митрополит Кирил. Преди седмица с ръководството на БПЦ ревизира решението си от 2007 г., с окето архонтството като църковна практика бе отхвърлено и заклеймено. С новото решение раздаването на титлата бе обявено за "боголюбиво".
Според приетите от Светия синод правила, отличието "архонт" се дава на православни християни "за видими, доказани и направени публично достояние заслуги по подпомагане дейността на Православната църква на територията на БПЦ". Синодът изброява какви могат да са тези заслуги: построяване и ремонти на храмове и манастири, на православни образователни центрове и пр.
Синодът поставя и едно изрично условие "начинът на придобиване на средствата за дарение не трябва да противоречи на християнския морал и на добрите нрави, проповядвани от БПЦ".
В свое писмо до Светия синод дядо Натанаил обяснява, че е бил "силно смутен" от това, че синодът в негово отсъствие е отменил решението си от януари 2007 г. , с което архонството е отхвърлено като практика на православната църква, а титлата на Слави Бинев, с която бе отличен на специална церемония в Брюксел в присъствието на Старозагорския митрополит Галактион, е обявена за неканонична.
"Повече от смущение буди обстоятелството, че се създава практика да се отменят принципни решения на Светия синод с оглед определени случаи и определени личности, което поставя под съмнение авторитета на Светия синод, който основава своето начало на съборността и стабилност на взетите решения, което означава и предвидимост на действията на Светия синод за вярващите и обществото", възразява дядо Натанаил.
"Не е уместно да се прави сравнение със "св. православна традиция, в която съществува молитва за ктиторите, дарителите и благоукрасителите на св. храмове и манастири” и архонтството. Архонтството е нововъведение и чуждо на православната традиция в Родната ни Църква", отбелязва още Неврокопският митрополит.
Рано сутринта днес инициаторите на протестната петиция срещу узаконяването на архонтството се събраха на мълчаливо молитвено бдение пред Синодалната палата преди началото на заплануваното заседание на Св. Синод, съобщи сайтът dveri.bg.
Варненският митрополит Кирил излезе пред събралите се хора и заяви: "Чувствам се длъжен да изляза пред вас и да заявя, че не съм гласувал за приемането на архонтството на заседанието на Св. Синод. Аз съм против това. Позицията ми не беше отразена в официалното съобщение. Вече ставаме двама митрополити заедно с Неврокопския Натанаил, които не сме съгласни с това решение на синода. Митропилит Натанаил изложи много сериозни аргументи за това".
Владиката Кирил заяви също, че решенията на Св. Синод трябва да спазват морала и да следват
хубавите традиции на Българската църква, а не да въвеждат нови практики.
Да разговарят с вносителите на подписката не излезе нито един митрополит, привърженик на
архонтството. Тази роля беше възложена на архимандрит Дионисий, началник на Богослужебния отдел към Св. Синод, на административния секретар Захари Конкьов и на отец Василий от софийския храм "Преображение Господне.
За три дни в интернет са събрани над 800 подписа срещу промяната на синодалното решение от 2007 г., което обяви архонтството за незаконно църковно отличие.
Сред събралите се имаше университетски преподаватели от СУ "Св. Климент Охридски", включително и от Богословския факултет, журналисти, писатели, обединени от общата си православна вяра и активна гражданска позиция.
Даването на подобни титли не противоречи на православните канони, просто в БПЦ няма такава традиция, обясни пред агенция "Стандарт Нюз" Тивериопулският епископ Тихон. И добави, че и в католическата църква за миряни със заслуги към вярата съществуват подобни морални стимули.
Епископът изтъкна, че такса "архонт" не съществува. Навремето той отнесе много критики от събратята си за това, че докато беше викарий на Западноевропейската епархия на БПЦ, пръв даде архонтски сан на двама бълагари - на бившия зам.-министър на енергетиката Илко Йоцов и на американския бизнесмен от български произход Димитър Велков.
"Някакви материални критерии за това кой може да получи архонската титла може би ще се уточняват тепърва, но да се говори за някави конкретни суми по принцип просто е недопустимо. Може да си подарил някаква църковна утвар и богослужебни одежди, важното е да е направено с чисти помисли и от сърце",
уточни още епископът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com