София. Нов начин да пресяват кандидатите за обществени поръчки и да предопределят законно избора на изпълнители са открили кметовете. Това алармира Атанас Кирилов от Камарата на строителите в България.
Някои общини вече слагат изискване в тръжната документация фирмите, които ще строят или ремонтират улици, читалища и водопроводи, да притежават сертификат за социална отговорност SA 8000:2008. Кръгът на компаниите, които са си платили за този документ, е много малък. Затова и с изискването му в конкурсите лесно се предрешава победителят. В същото време обаче изискването му е по избор на местните власти и според правилата в Закона за обществените поръчки това не може да бъде обжалвано като дискриминационно условие.
Сертификатът всъщност е напълно излишен, обясниха от строителната гилдия. В него е записано, че компаниите не използват детски труд, не малтретират работниците си физически и психически и не ги ругаят. Както и че в компанията им не работят техни заложници, които се трудят принудително. Освен това стандартът гарантира, че началниците във фирмата не проверяват дали служителките им са девствени и не ги карат да си правят тестове за бременност. Документът гарантира и 48-часова работна седмица и минимум един почивен ден.
Гаранцията за спазване на тези "изисквания" от компаниите струва 1500 - 1800 евро. Това е само първоначална такса, при заплащането на която се издава документ за стандарта. Тук обаче разходите за бранша не приключват, защото сертификатът се подновява два пъти в годината - на всеки 6 месеца. Всеки нов параф струва допълнителни 450 евро на строителите. А малкото фирми, които издават сертификата, си гарантират поне 5 последващи проверки в договора. Така браншът брои излишни над 8000 лв. за 2,5 години.
Във времена на криза този стандарт само тежи и пречи на бизнеса, категорични са строителите. Още повече че притежаването на тапията не гарантира по-добро изпълнение на поръчката нито на възложителя, нито на хората, които впоследствие ще ползват съоръжението. В същото време едва ли някой наивно си мисли, че строителите бият работниците, не им плащат, но хората продължават мазохистично да наливат бетон.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com