Спасяват фабриката и вилата на Евлоги Георгиев

Спасяват фабриката и вилата на Евлоги Георгиев | StandartNews.com

Нови решения на местната власт спасяват най-сетне наследството на Евлоги Георгиев в родния му град Карлово. В резултат на поредица от действия на кмета на общината д-р Емил Кабаиванов ще започнат ремонтни и спасителни дейности в бившата фабрика на Евлоги Георгиев и във вилата към нея, пише "Марица". Двата имота са с различни собственици, но са част от единен архитектурен и промишлен комплекс, построен и дарен на Карлово от Евлоги Георгиев през 1891 година. Обектите в този комплекс са паметници на културата.

До месец общината и сегашният собственик на някогашната фабрика на вълнен текстил „Пирин пласт" АД, представлявано от Димо Тадаръков, ще започнат подготовката на общ проект за ремонт и реставрация на обекта. Проектът ще бъде разгледан на заседание на Експертния съвет за устройство на териториите в Карлово, той ще бъде съгласуван и с Националния институт за недвижимо културно наследство. Предложението на общината е уникалната сграда да се използва за културни дейности, като основната част бъде музей. За това се договорили кметът на общината Емил Кабаиванов и Димо Тадаръков.

Всичко това стана възможно, след като общината спечели дело пред петчленен състав на Върховния административен съд. Искът на Кабаиванов бе съдът да задължи собственика на фабриката да предприеме незабавни ремонтни и реставрационни действия и строителни мероприятия, за да бъде спасена сградата. Преди седмица кметът на общината проведе среща с Димо Тадаръков, в нея участваха главният архитект на Карлово и заместник-кметовете Антон Минев и Данка Люртова.

Общината няма да отстъпи от своите искания за ремонт и реставрация на сградата на фабриката на Евлоги Георгиев, заяви по време на заседание на Общинския съвет Кабаиванов. Той добави, че по време на разговора е станало ясно, че сегашният собственик на имота ще поиска в следващите дни помощните сгради в имота, които не са паметник на културата, да бъдат съборени.

Те са в лошо състояние, опасни са

освен това и не подлежат на реставрация. Очаквам проекта, предложен от „Пирин пласт"АД, да постъпи в общината до месец, заяви Кабаиванов. Той увери, че Димо Тадаръков е готов фирмата, като собственик на бившата фабрика, и общината да кандидатстват с общ проект, а сградата да се превърне в музей.

Фабриката за вълнен текстил в Карлово е построена от най-големия български дарител Евлоги Георгиев и дарена на родния му град през 1891 година. Според волята му тя е трябвало да осигури препитание за карловци след освобождението от турско робство. Големият банкер и предприемач е наел за нейното изграждане архитекти, строителни и машинни инженери от Европа, които да създадат уникално красива и солидна сграда, а с приходите от дейността на фабриката той е предвидил да се издържат местната болница и училището. В годините на социализма фабриката бе част от предприятието за копринен текстил „Теодоси Марков", което от своя страна бе в системата на Държавното стопанско обединение „Свилена" - холдинг, обединяващ предприятията за производство на копринени тъкани в България. По време на масовата приватизация в края на 90-те години фабриката попадна в частна фирма.

Повече от 15-години сградата е под ключ и започна да се руши, а това породи силно недоволство у карловци. Специална комисия, назначена от Кабаиванов, установи през 2015-2016 година нейното лошо състояние, но едва сега шансовете фабриката да бъде спасена и реставрирана и използвана от карловци, както е завещал Евлоги Георгиев, стават реални.

Преди година Кабаиванов заведе дело пред Върховния административен съд, с което поиска сегашният собственик на имота да бъде задължен да извърши строителни, укрепителни, ремонтни и реставрационни дейности. ВАС отсъди решението в полза на общината.

В същото време друг обект, известен като вилата на Евлоги Георгиев, е на път да изчезне. Сградата е част от целия архитектурен и промишлен комплекс. Първоначално тя е била строена за къща на директора на вълненотекстилната фабрика. От средата на миналия век до наши дни е имала различни обитатели, но винаги е била общинска собственост.

Тя е построена в руски стил и украсена с дървени орнаменти

През годините почти рухна.

Над десет години общината прави опити да я включи в различни проекти, включително и в Норвежката програма. Преди броени дни главният архитект на Карлово Димитър Ахрянов предложи решение, заяви пред Общинския съвет Кабаиванов. Екип от френски архитекти и строителни инженери, които работят по спасяване на стари сгради, са готови да изготвят проект за спешни укрепителни дейности на вилата на Евлоги Георгиев. След това общината ще задейства процедура за избор на фирма, която да извърши мероприятията. Преди дни Общинският съвет подкрепи предложението на Кабаиванов да бъдат осигурени 30 хиляди лева за изработването на този проект.

Евлоги Георгиев е смятан за най-богатия български търговец и банкер от края на 19 век. Той прекарва по-голямата част от живота си в чужбина, но не престава да се чувства дълбоко свързан със съдбата на своя народ.
Той и брат му Христо Георгиев участват в множество благотворителни инициативи със значителни суми. В продължение на много години Евлоги Георгиев подпомага издръжката на бедни ученици в чужбина, различни дружества, читалища, народополезни движения, училища и др. Венец на филантропската му дейност е сградата на Софийския университет. Откритото през 1888 първо и единствено Висше училище в Княжеството се нуждае от собствен дом. През 1896 той подарява на българската държава 800 хил. лв за построяване сграда на университета и предоставя парцел от 10 134 квадратни метра в центъра на София (на стойност 200 хил. лв). С дарени от него средства е построено и средно техническо училище и фабрика в родния му град Карлово.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай