Български и световни туристи ще се дивят на уникални рисунки, позлатени тавани и алафранги
Седем от най-красивите възрожденски къщи под тепетата ще бъдат върнати към нов живот, благодарение на градската управа и общинския институт "Старинен Пловдив". Автентичните постройки в уникалния архитектурен резерват стават все по-малко. Тази година в списъка за ремонти, укрепване и реставрация са занаятчийското ателие на "Стръмна", реставрационно на "Цанко Лавренов", още една къща и изключително красивата сграда "Недкович" на същата улица, бижуто на Стария град аптека "Хипократ" на "Съборна" и Балабановата къща на "Константин Стоилов". Продължава ремонта на къща "Клианти". Всички обекти вдигат националния и местния престиж. Миналата седмица кметът на Пловдив Иван Тотев обяви официално старта на реконструкциите. Инвестицията на общината е 250 000 лв., а за ателието на "Стръмна" има още 300 000 по програма "Красива България".
Всяка от къщите е уникална и затова времето по тях ще бъде заличено с различни технологии, обясняват архитектите от "Старинен Пловдив" Виолета Раева и Константина Пехливанова. Те са категорични - днес на пръсти се броят сградите в архитектурно-музейния резерват, които са наистина автентични. Малко известен факт е, че дори прочутата Балабанова къща някога е изглеждала по друг начин. Нейната "предшественица" е била съборена до основи и построена отново, тъй като е нямало как да оцелее във времето и да бъде използваема.
"Клианти", по-известна на пловдивчани, отколкото на туристите, тъй като маршрутите минават покрай нея, но не винаги е отбелязвана като ценност от екскурзоводите, много скоро ще възкръсне в целия си блясък. Първият и вторият етап от ремонтите приключиха и сега тя се превръща в една от перлите на Стария Пловдив. Уникалната сграда, построена в края на XVIII век, до момента е "глътнала" между 160-170 000 лева. Стълбището към втория етаж е изцяло ново, завършени са някои от таваните и вратите - в оригинален вид. При предстоящия трети етап всичко ще се прави на ръка - за не по-малко от година и срещу 300 бона. Ще грейнат и позлатените рисунки, върху някои от които е запазена годината на построяване.
Изключително красивата старинна аптека "Хипократ" е изградена от д-р Сотир Антониади. Подобно на "Клианти" е единствена по рода си - с оригинални тавани, рисунки и фасада, които се нуждаят от спешни реставрационно-консервационните работи. В дома са запазени помещенията, в които са приготвяли отварите и работилницата - стая с камина, в която са смесвали, теглили и преценявали количествата и дозите. Долу е магазинът, който единствен е достъпен за клиентите. Аптеката работи и до днес, но в нея вече продават съвременни лекарства.
От спешно укрепване се нуждае "Недкович", защото нейното оцеляване е въпрос на време. Уникалните таваните с художествено изписване са паднали и сега търсят средства за тяхната реставрация. По стените има красиви медальони с флорални мотиви и геометрични фигури, както и рисунки - собственикът вероятно ги е поръчвал на художник след всяко пътешествие по света.
"Опасността "Недкович" да падне е голяма, но не по-малко сме притеснени от възможността да изгубим оригиналните стенописи в нея - няма ги във всяка къща, нито пък навсякъде са толкова ценни. Чакаме помощ от общината и държавата", споделят двете архитектки. "При всяка реставрация има загуба. Никога не може да се възстанови едно към едно това, което е било. Няма как да се мине без стоманобетон - дървото е само обшивка, а не конструкция, както е било в оригиналния вариант. Така автентичността и посланието се променят, качеството също", коментира Константина Пехливанова. Тя и колегите й от Старинен Пловдив призовават грижата за архитектурните прелести да доминира в стратегията за местната инфраструктура.
Обаче липсват майстори и експерти по строителството, ремонта, реставрацията и консервацията на къщи, каквито преобладават в Стария Пловдив, споделят собственици на имоти в архитектурния резерват. "Някогашният филиал на Института за паметници на културата разполагаше със специалисти по проектиране и изпълнение на художествена реставрация", категорична е Виолета Раева. Хората преди са знаели къде да ги търсят. Днес се стига до парадокси - взимат решения за събаряне на старинни сгради, защото е по-лесно вместо ремонт, да вдигнат нова къща.
"Хората трябва да бъдат научени да виждат автентичността и красотата, да бъдат възпитавани в уважение към наследството. И тогава няма да стигат до въпроса дали да подменим калдъръма с изкуствен камък или с асфалт. Имаше и подобни идеи - за да може жените с токчета да се движат спокойно", коментира Виолета Раева. "Това тогава няма да е вече Старият град. И ще се чудим кой позволи наследството ни да бъде съсипано. Време е за изключително деликатни действия, защото всяка неподходяща намеса е необратима", допълва архитект Пехливанова. И двете са категорични - ако не се реагира на време, възстановяването е много мъчително. Няма съмнение, че държавата трябва да помага на притежателите, особено там, където собствеността е обща и институциите могат да поемат инициативата. Двете дами казват, че при последното преброяване на необитаемите къщи в Стария Пловдив те били повече от 35. "Но това не означава, че всички са пред рухване", уточняват те. Но добавят, че хората имат право на помощи и преференции, след като не могат да сложат дори керемиди по свой избор.
Големите строежи през XVIII и XIX век
Многократно разрушаван и опожаряван по време на османското робство, старият Пловдив влиза в разцвета си през XVIII и XIX век, когато Трихълмието се покрива с нови къщи с типична възрожденска архитектура. Тук живеят Найден Геров, Йоаким Груев, д-р Стоян Чомаков, Христо Данов, които създават истинско средище на духовния живот. Тук си дават среща античността, средновековието и новото време, като най-многобройни са паметниците от епохата на възраждането. Домовете са на фамилии, известни с активна стопанска и културна дейност далеч извън пределите на Османската империя.
В Стария град може да се проследи цялото развитие на жилищното строителство след XIX век. По-старите сгради носят характеристиките на българската планинска къща с открит чардак, несиметричен план и с по-скромна декоративно-художествена украса. Но те не задоволяват нарасналите критерии на собствениците, които познават Цариград, Венеция, Виена. Така се появява пловдивската симетрична къща и към средата на XIX век тя се разпространява из цялата страна. Салонът (хайет) е най-представително помещение в нея. Стенописта е ярка, обогатена със сложни орнаментални мотиви и пейзажи с различни сюжети. Декоративните ниши, т.нар. алафранги, са украсени богато с букети и природни картини.
Старият Пловдив, който открай време привлича с археологически обекти, музеи, галерии, действащи храмове, кафенета, ресторанти, живописни калдъръмени улици, през 1979 г. получава европейски златен медал за опазване на паметниците от миналото.
Още решават съдбата на "Ламартин"
Къщата на "Ламартин", която е от най-известните в стария Пловдив, ще бъде предложена за концесия в срок от 10 години. Решението е на областния управител Венцислав Каймаканов, но срещу него скочиха от дружеството на местните писатели, които години наред ползват дома за творческа база. Търгът трябваше да се състои на 4 юли, но кандидати нямаше. На 25 юли е насрочен втори, при това - таен. След него писателите могат да загубят центъра си в Пловдив. Вероятният им проблем обаче е несъизмерим с този на самата къща, която от години тъне в разруха. Нищета и мрак властват в стаите. Дори кабинетът на Ламартин не се поддържа. По стените има окачени и избелели снимки. Маса и няколко прашни столове, три скъсани книги за впечатления и няколко издания със стихове на Ламартин са поставени под вехто стъкло. Подобно е положението в останалите помещения. Целият дом е в пълен мрак, тъй като няма останали здрави лампи. А преди години са наричали къщата "Цветето на Джамбазтепе". Тя е обявена за народна старина с протокол номер 48 през 1927 г. и е регистрирана в Държавен вестник номер 221. После е декларирана заради промяна на законодателството и терминологията през 1963 г., а през 1995 г. вече е регистрирана като архитектурен строителен художествен и исторически паметник на културата от национално значение. Реставрирана е през 1954-а, 1971-ва и 1975-а. Тя е една от първите в списъка на сгради "Недвижимо наследство" в Пловдив. Сградата е на почти 190 години, притежава архитектурни достойнства, има богата художествена украса, орнаментирани тавани и алафранги. Навремето туристите по списък са водени в къща "Ламартин" - като задължителен обект в разходката на туроператорите.
Жълтото училище
Жълтото училище - наречено така заради фасадите си - всъщност е първата българска гимназия, създадена в Пловдив през 1868 г. на базата на известното епархийско школо "Свети свети Кирил и Методий". Настанена е в новата специално построена за целта сграда. Построена е от известния брациговски майстор Тодор Дамов. Днес тук се помещава фолклорния факултет на Музикалната академия в Пловдив.
Владенията на Христо Г. Данов
Къщата на Христо Г. Данов е изградена върху извисена скала и от прозорците й се открива приказно красива гледка към улица "Съборна". Разположена е във великолепен двор, любимо място за усамотение на основателя на организираното българско книгоиздаване. Отвътре домът е украсен с богати стенописи от медальони и растителни орнаменти, допълнени от пейзажи и портрети на древногръцки философи. Запазена е и оригинална зидана печка. Днес тук се помещава експозицията на отдел "Книгоиздаването в Пловдив и пловдивския край през Възраждането" на Историческия музей.
Резиденцията на д-р Стоян Чомаков и княз Фердинанд
В къщата на д-р Стоян Чомаков, един от най-изявените борци за самостоятелна българска църква през Възраждането, днес се намира галерията "Златю Бояджиев". Сградата е построена през 1858-1860 г. Откроява се с внушителната си осанка на централната улица в Стария град. Архитектурно принадлежи към неокласицизма. Отвътре е богато орнаментирана с ефектни резбовани "слънца" и други мотиви. След Освобождението наследниците на д-р Чомаков предоставят къщата за резиденция на княз Фердинанд. От 1950 до 1980 година в сградата се помещава Детският отдел на Народната библиотека, а от 1980 г. е постоянна експозиция на именития пловдивски художник. В двора пред главната фасада накъщата е издигнат паметник на твореца.
Девическата гимназия
В представителната сграда на Пловдивската девическа гимназия днес се помещава постоянната експозиция на Градската галерия. Над 300 картини, графики и скулптури показват развитието на изобразителното изкуство от епохата на Българското възраждане до наши дни. Тук могат да се видят живопис на Станислав Доспевски, Николай Павлович, Георги Данчов, Антон Митов, Христо Станчов, Иван Мърквичка. Показана е еволюцията на натюрморта, пейзажа и фигурална композиция от края на ХIХ и началото на ХХ век. Обзорно е представено и творчеството на пловдивските художници от създаването на Дружеството на южнобългарските артисти в 1912 г. до наши дни. Галерията е създадена през 1952 г.
"Георгидиади"
В къщата "Георгидиади" днес се разполага експозиция "Възраждане" на регионалния исторически музей. Тя проследяват историческото минало на Пловдив и тукашния край от ранносманския период (ХV-ХVII век) до съвремието. Домът на богатия пловдивски търговец Димитър Георгиади е построен от родопския майстор хаджи Георги Хаджийски през 1848 г. Днес в салоните й могат да се видят богати сбирки от ранносманския период и съпротивата на местното население срещу чуждото владичество. Отделено е по-специално внимание на епохата на Възраждането. Салонът и стаите на втория етаж впечатляват с оригинални резбарски разработки и богата декоративна стенопис.
Етнографски музей
Къщата на търговеца Аргир Куюмджиоглу е построена през 1847 г. и отразява отличния вкус на богатия пловдивчанин. Сградата е с площ 570 кв. м. Добре озелененият двор е с мраморен шадраван и кладенец. Входът е оформен с издаден напред портик, предизвикан от подчертаното излизане в пространството на салона на втория етаж. Този бароков похват се съчетава чудесно с изящната крива на трите фронтона и декоративно изписаната фасада. Салонът на първия етаж е с внушителните размери - 18,5 на 11 метра. Просторните стаи с изписани стени са украсени с геометрично профилирани дъсчени тавани, великолепни дърворезбовани "слънца" и елегантно извити "алафранги". От 1917 година тук се помещава известния по цял свят пловдивски Етнографски музей.
Балабановата
Балабановата къща е емблематична за културния живот на Пловдив - в нея се провеждат спектакли, концерти, изложби, литературни премиери. Неповторимата й атмосфера е символ на грижовното отношение и любов към ценностите на изкуството и техните създатели. Великолепната сграда е построена в началото на ХIХ в. на ъгъл между улиците "4 януари", "Д-р Стоилов" и "Антраник". Голямата порта отвежда в продълговат пруст с висок таван, около който са били разположени стопански и домакински помещения. До горния етаж води вътрешна стълба, която въвежда в голям остъклен салон. Средната му част е най-представителна с богато украсен дърворезбован таван. Около салона има 4 стаи с неповторима атмосфера.
Хисар капия
Около крепостната порта Хисар капия през вековете е изграден уникален архитектурно-исторически ансамбъл, един от символите на Пловдив. Под нивото на калдъръма се намират основи, датиращи от римската епоха, вероятно от II век. Над външната арка на свода добре личи градеж, характерен с ограждането на всеки камък с парчета червена тухла, споени с бял хоросан - нещо типично за българското строително майсторство от периода на Втората българска държава. През Възраждането и в началото на ХХ век портата е претърпяла нови преустройства, за да я предпазят от срутване. Северно от крепостния вход се виждат основите на старата крепостна стена, също преустроена във височина през периода ХII - ХIV в. Този градеж е използван за основа на голямата възрожденска къща на Куюмджиоглу, която с величествения си корпус се надвесва над Хисар капия. На юг крепостната стена преминава в двора на църквата "Свети свети Константин и Елена", друга емблематична сграда в Стария Пловдив. Хисар капия извежда към малък, но красив площад, който в последно време често е средище на различни културни събития.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com