Прибират пенсии на мъртви сираци

Разпитвали 7 за "преялата" с камъни и парцали Анета

Прибират пенсии на мъртви сираци | StandartNews.com

Разкритията за "Могилино 3" в затворения Дом за деца с умствени увреждания в "Свети Мина" в Стража скара Българския Хелзински комитет (БХК) и полицията в Търговище. В понеделник адвокат Маргарита Илиева от БХК предупреди, че ще съдят страната в Страсбург заради потресаващата смърт на 15-годишната Анета Ганева през 2006 г. Момичето починало, след като нагълтало 25 стелки за обувки, 8 парцала, 6 чорапа, 3 дунапренови гъби, дори няколко камъка. "Нито хората, които отговарят за домовете, нито хората в конкретния дом в Стража, не са си мръднали пръста за него", обясни адвокат Илиева пред "Стандарт". "Информацията на Хелзинкския комитет е лъжа. Тогава 7 души от персонала на дома бяха разпитвани от главния дознател на полицията в Търговище", контрира шефът на Областната дирекция на МВР в Търговище комисар Станимир Парашкевов.

Шефката на дома в Стража Диана Маринова е разследвана за присвояване на пенсиите на починали деца. След смъртта на 15-годишната Анета Ганева служители на Икономическа полиция в Търговище получили такъв сигнал, спомни си кметът на Стража Рухан Хюсеинов. Тогава ченгетата разпитвали служителката в местната поща, която раздавала пенсиите на хората от селото, стигнало се до разпит и на кметската секретарка. Децата от Дома получавали пенсиите си в селото, защото по документи се водили постоянни жители. Думите на кмета бяха потвърдени от директора на Областна дирекция на МВР-Търговище комисар Станимир Парашкевов.

"Действително имаше такава проверка срещу нея за присвояване", каза полицейският шеф. Преписката стигнала до прокуратурата през 2008 г., но развитие вече 4 г. няма.

Въпреки скандала със смъртта на Анета Ганева кметът Рухан Хюсеинов помни с добро Дома за деца с умствени увреждания в родното си село. Разказва, че част от възпитаниците, които не страдали от много тежки психични увреждания, се разхождали редовно в селото. "Поразии не си спомням да са правили. Бяха добри деца", споделя кметът. По думите му, те нерядко помагали на селяните да нацепят дървата, да приберат нещо от нивата, вършели и друга домашна работа. В замяна били черпени и хранени от местните хора. Децата се отбивали и в магазина, откъдето си купували лимонада и вафли с парите от пенсиите си.

"Чувал съм, че не са ги гледали много добре, но не мога да го твърдя. Щом обаче се стигна до тази ситуация, значи има нещо", разсъждава Рухан Хюсеинов. И съжалява, че домът е бил изнесен от Стража, защото по онова време давал работа на около 20 души от селото. "Имаше работа за жените, двата магазина правеха по-големи обороти", връща се назад кметът. Хюсеинов все още не разбира защо домът е бил преместен.

"Сградата беше добра, стабилна. Пълни глупости са, че по нея е имало пукнатини", описва строеното през 1981 г. 4-етажно здание кметът. Сега обаче то е тотално опоскано от постоянните набези на крадци на метали. "Имаше двама пазачи, но точно те окрадоха всичко - мивки, решетки, желязо. Разграбиха го до последно и се махнаха", твърди Хюсеинов. Според него след напускането на децата сградата е идеално място за старчески дом, защото предлага чист балкански въздух и спокойствие.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай